Din firewalls kan ikke stoppe DDoS-angreb

Der sættes alt for stor lid til gammeldags packet-walls, som tilsyneladende ikke giver tilstrækkelig sikkerhed, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Erhvervslivet sætter stadig deres lid til firewalls i forsvaret mod distribuerede denial-of-service-angreb, på trods af at denne type udstyr ikke kan løfte opgaven, viser en ny spørgeundersøgelse fra F5 Networks.

Spørgeundersøgelsen af 1.000 mellemstore og store virksomheder i 10 lande viser, at op mod 45 procent af respondenterne jævnligt oplever sådanne angreb i form af indtrængen på både applikations- og netværksniveau.

Omkring halvdelen af respondenterne kalder DDoS-angreb for stærkt effektive, mens 79 procent svarer, at de stadig anvender firewalls i forsvaret mod dem, på trods af at 42 procent vurderer, at sådant udstyr er ineffektivt mod konventionelle angreb i netværkslaget.

Undersøgelsen viser også, at næsten halvdelen af de adspurgte virksomheder opdager forsøg på at opnå adgang til krypterede data på deres netværk, mens 44 procent opdager angreb mod DNS-servere, som er et af de it-aktiver, det er sværest at forsvare.

"Selvom mange organisationer med rette ser trusler indefra som sværest at forsvare sig imod, så demonstrerer undersøgelsen tydeligt, at trusler udefra stadig udgør en kraftig risiko, og at det er nødvendigt, at virksomhederne er opmærksomme på, hvordan de mest effektivt forsvarer sig," siger teknisk direktør for F5 Networks, Gary Newel.

Forbedring af routing-infrastrukturen

Angreb mod DNS-servere er en klar bekymring og rangeres af en tredjedel af de adspurgte som det tredje sværeste angreb at modstå.

"It-lederne står med et stort problem, fordi angrebene bliver mere og mere sofistikerede, mens omkostningerne ved et brud på sikkerheden fortsat stiger," påpeger Newel.

Frygten for DDoS-angreb er langt fra noget nyt, men leverandørerne er endnu ikke blevet enige om, hvordan man bedst forsvarer sig mod disse angreb, hvilket dog ikke kan overraske nogen.

Nogen mener, at den bedste løsning er at forbedre routing-infrastrukturen, fordi det er routere, der er først til at håndtere DDoS-pakkerne, idet de møder netværket.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect