Din firewalls kan ikke stoppe DDoS-angreb

Der sættes alt for stor lid til gammeldags packet-walls, som tilsyneladende ikke giver tilstrækkelig sikkerhed, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Erhvervslivet sætter stadig deres lid til firewalls i forsvaret mod distribuerede denial-of-service-angreb, på trods af at denne type udstyr ikke kan løfte opgaven, viser en ny spørgeundersøgelse fra F5 Networks.

Spørgeundersøgelsen af 1.000 mellemstore og store virksomheder i 10 lande viser, at op mod 45 procent af respondenterne jævnligt oplever sådanne angreb i form af indtrængen på både applikations- og netværksniveau.

Omkring halvdelen af respondenterne kalder DDoS-angreb for stærkt effektive, mens 79 procent svarer, at de stadig anvender firewalls i forsvaret mod dem, på trods af at 42 procent vurderer, at sådant udstyr er ineffektivt mod konventionelle angreb i netværkslaget.

Undersøgelsen viser også, at næsten halvdelen af de adspurgte virksomheder opdager forsøg på at opnå adgang til krypterede data på deres netværk, mens 44 procent opdager angreb mod DNS-servere, som er et af de it-aktiver, det er sværest at forsvare.

"Selvom mange organisationer med rette ser trusler indefra som sværest at forsvare sig imod, så demonstrerer undersøgelsen tydeligt, at trusler udefra stadig udgør en kraftig risiko, og at det er nødvendigt, at virksomhederne er opmærksomme på, hvordan de mest effektivt forsvarer sig," siger teknisk direktør for F5 Networks, Gary Newel.

Forbedring af routing-infrastrukturen

Angreb mod DNS-servere er en klar bekymring og rangeres af en tredjedel af de adspurgte som det tredje sværeste angreb at modstå.

"It-lederne står med et stort problem, fordi angrebene bliver mere og mere sofistikerede, mens omkostningerne ved et brud på sikkerheden fortsat stiger," påpeger Newel.

Frygten for DDoS-angreb er langt fra noget nyt, men leverandørerne er endnu ikke blevet enige om, hvordan man bedst forsvarer sig mod disse angreb, hvilket dog ikke kan overraske nogen.

Nogen mener, at den bedste løsning er at forbedre routing-infrastrukturen, fordi det er routere, der er først til at håndtere DDoS-pakkerne, idet de møder netværket.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Uspecificeret arbejdssted

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S