Din firewalls kan ikke stoppe DDoS-angreb

Der sættes alt for stor lid til gammeldags packet-walls, som tilsyneladende ikke giver tilstrækkelig sikkerhed, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Erhvervslivet sætter stadig deres lid til firewalls i forsvaret mod distribuerede denial-of-service-angreb, på trods af at denne type udstyr ikke kan løfte opgaven, viser en ny spørgeundersøgelse fra F5 Networks.

Spørgeundersøgelsen af 1.000 mellemstore og store virksomheder i 10 lande viser, at op mod 45 procent af respondenterne jævnligt oplever sådanne angreb i form af indtrængen på både applikations- og netværksniveau.

Omkring halvdelen af respondenterne kalder DDoS-angreb for stærkt effektive, mens 79 procent svarer, at de stadig anvender firewalls i forsvaret mod dem, på trods af at 42 procent vurderer, at sådant udstyr er ineffektivt mod konventionelle angreb i netværkslaget.

Undersøgelsen viser også, at næsten halvdelen af de adspurgte virksomheder opdager forsøg på at opnå adgang til krypterede data på deres netværk, mens 44 procent opdager angreb mod DNS-servere, som er et af de it-aktiver, det er sværest at forsvare.

"Selvom mange organisationer med rette ser trusler indefra som sværest at forsvare sig imod, så demonstrerer undersøgelsen tydeligt, at trusler udefra stadig udgør en kraftig risiko, og at det er nødvendigt, at virksomhederne er opmærksomme på, hvordan de mest effektivt forsvarer sig," siger teknisk direktør for F5 Networks, Gary Newel.

Forbedring af routing-infrastrukturen

Angreb mod DNS-servere er en klar bekymring og rangeres af en tredjedel af de adspurgte som det tredje sværeste angreb at modstå.

"It-lederne står med et stort problem, fordi angrebene bliver mere og mere sofistikerede, mens omkostningerne ved et brud på sikkerheden fortsat stiger," påpeger Newel.

Frygten for DDoS-angreb er langt fra noget nyt, men leverandørerne er endnu ikke blevet enige om, hvordan man bedst forsvarer sig mod disse angreb, hvilket dog ikke kan overraske nogen.

Nogen mener, at den bedste løsning er at forbedre routing-infrastrukturen, fordi det er routere, der er først til at håndtere DDoS-pakkerne, idet de møder netværket.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    RackPeople

    Teknisk Lead

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S