Din firewalls kan ikke stoppe DDoS-angreb

Der sættes alt for stor lid til gammeldags packet-walls, som tilsyneladende ikke giver tilstrækkelig sikkerhed, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Erhvervslivet sætter stadig deres lid til firewalls i forsvaret mod distribuerede denial-of-service-angreb, på trods af at denne type udstyr ikke kan løfte opgaven, viser en ny spørgeundersøgelse fra F5 Networks.

Spørgeundersøgelsen af 1.000 mellemstore og store virksomheder i 10 lande viser, at op mod 45 procent af respondenterne jævnligt oplever sådanne angreb i form af indtrængen på både applikations- og netværksniveau.

Omkring halvdelen af respondenterne kalder DDoS-angreb for stærkt effektive, mens 79 procent svarer, at de stadig anvender firewalls i forsvaret mod dem, på trods af at 42 procent vurderer, at sådant udstyr er ineffektivt mod konventionelle angreb i netværkslaget.

Undersøgelsen viser også, at næsten halvdelen af de adspurgte virksomheder opdager forsøg på at opnå adgang til krypterede data på deres netværk, mens 44 procent opdager angreb mod DNS-servere, som er et af de it-aktiver, det er sværest at forsvare.

"Selvom mange organisationer med rette ser trusler indefra som sværest at forsvare sig imod, så demonstrerer undersøgelsen tydeligt, at trusler udefra stadig udgør en kraftig risiko, og at det er nødvendigt, at virksomhederne er opmærksomme på, hvordan de mest effektivt forsvarer sig," siger teknisk direktør for F5 Networks, Gary Newel.

Forbedring af routing-infrastrukturen

Angreb mod DNS-servere er en klar bekymring og rangeres af en tredjedel af de adspurgte som det tredje sværeste angreb at modstå.

"It-lederne står med et stort problem, fordi angrebene bliver mere og mere sofistikerede, mens omkostningerne ved et brud på sikkerheden fortsat stiger," påpeger Newel.

Frygten for DDoS-angreb er langt fra noget nyt, men leverandørerne er endnu ikke blevet enige om, hvordan man bedst forsvarer sig mod disse angreb, hvilket dog ikke kan overraske nogen.

Nogen mener, at den bedste løsning er at forbedre routing-infrastrukturen, fordi det er routere, der er først til at håndtere DDoS-pakkerne, idet de møder netværket.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Banedanmark

Projektleder til IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job