Software-selskabet Intellix konkurs

Intellix, der udviklede søge-software til finansverden, har gennem flere år har kæmpet for at overleve, men ordrebogen var tom. Firmaet er nu gået konkurs, og kurator leder efter købere til softwaren.

Det lykkedes ikke for det danske software-selskab Intellix at rejse sig efter lang tid med meget røde tal på bundlinjen.

Intellix, der udviklede sofistikerede søgeprogrammer til banker og forsikringsselskaber, baseret på kunstig intelligens, gik først i betalingsstandsning og forsøgte at sælge aktiverne. Da det mislykkedes, gik selskabet konkurs.

Det senest offentliggjorte regnskab er for 2001, og da lyd underskuddet på 12 millioner kroner ud af omsætningen på 14,2 millioner kroner.

Også 2002 bød ifølge bestyrelsesformand Lars Lokdam på røde tal, men han vil ikke specificere, hvor stort tabet blev.

Så sent som i november sidste år skød investorerne yderligere otte millioner kroner ind i Intellix. Investorerne tæller investerings- og ventureselskaberne Spectra, Zoar Invest og Expect Venture samt et par privatpersoner.

I januar fik Intellix fornyet håb om indtjening, da den amerikanske industrivirksomhed Eastman Chemicals købte et system til processtyring af Intellix. Købet var medvirkende til, at softwareselskabet skiftede fokus væk fra søgeprogrammer til banker og forsikringsselskaber, men ordrebogen blev ikke mere fyldt af den grund.

De 14 medarbejderne blev afskediget for flere måneder siden, og virksomheden videreføres ikke under et andet navn, oplyser Lars Lokdam.

Kurator for Intellix' konkursbo, Troels Tuxen fra advokatfirmaet Bech-Bruun Dragsted, er nu i gang med at finde købere til Intellix? software.

Intellix har solgt systemer til Jyske Bank og det svenske forsikringsselskab Dial, inden selskabet skiftede fokus til processtyrings-software til industrien.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice