Artikel top billede

SAP køber dansk-ejet firma for 19 milliarder kroner

SAP køber dansk-styret software-selskab for 19 milliarder kroner. Dansk storaktionær og direktør bliver forgyldt og kommer til at spille en væsentlig rolle i SAP.

Læs også:

Dansk topchef: Jeg tjener ufatteligt beløb på SAP-køb.

Dansk succes-chef fik et tilbud man ikke kan afslå.

SAP: Derfor køber vi dansker-styret virksomhed.

SAP køber det dansk-ejede software-selskab SuccessFactors for knap 19 milliarder kroner.
 
Med opkøbet indtræder SuccessFactors danske direktør og storaktionær, Lars Dalgaard, i SAP's ledelse, hvor han fremover skal stå i spidsen for SAP's cloud-forretning.
 
SuccessFactors med omkring 1.450 ansatte vil forblive et selvstændigt selskab og vil altså ikke blive opslugt af SAP, hedder det.
 
Ifølge SAP - der ledes af danske Jim Hagemann-Snabe og amerikanske Bill McDermott - sætter opkøbet for alvor skub i selskabets ambition om at komme ind på cloud-markedet. 

HR-software

SuccessFactor sælger HR-software til omkring 3.500 kunder i en ret bred vifte af forskellige brancher.

Det online-baserede system, som selskabet står bag, gør det muligt at måle præstationer og medarbejdernes udviklings-kurver i forskellige sammenhænge.

Netop den online-baserede tilgang har sammen med selskabets kundebase og gode vækstrater gjort selskabet til lidt af en darling blandt analytikere. 

 
Lars Dalgaard siger, at SAP 'deler vores cloud-vision og vores ide om, hvor stor denne mulighed er.'
 
"Vi har været på en fantastisk rejse i de seneste 10 år. Men det er først nu, at cloud-muligheden for alvor er begyndt," lød det fra ham under et telefonmøde i forbindelse med opkøbet.
 
Ifølge SAP-direktør Bill McDermott spiller cloud en helt central rolle i selskabets væks-strategi.
 
"Kombinationen af SuccessFactors' team og teknologier og SAP vil skabe et cloud powerhouse," siger han.

Succes-historie

Ifølge SAP har SuccessFactors i dag mere end 3.500 kunder i 168 lande og er et af de selskaber, der har den største skare af betalende cloud-brugere med 15 millioner betalende brugere.

Den ambitiøse Lars Dalgaard købte det dengang skrantende SuccessFactors i 2001 og fik hurtigt rejst selskabet efter en omfattende rationalisering.

Selskabet blev børsnoteret i efteråret 2007. Det kan du læse mere om her.

Lars Dalgaard - der kommer fra Herlev uden for København - tjente dengang angiveligt op mod en halv milliard kroner på børsnoteringen.

Umiddelbart efter noteringen ejede han 9,3 procent af SuccessFactors.

Læs også:

Dansk topchef: Jeg tjener ufatteligt beløb på SAP-køb.

Dansk succes-chef fik et tilbud man ikke kan afslå.

SAP: Derfor køber vi dansker-styret virksomhed.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere