Tablet på syv eller 10 tommer - hvad er bedst?

Den danske brugervenlighedsekspert Jakob Nielsen har set nærmere på skærm-størrelserne på nogle af de mest populære tablet-pc'er. Ikke alle klarer sig lige godt.

Artikel top billede

Læs også:

Her er dommen over Amazons Kindle Fire-tablet

Nu starter priskrigen på det boomende tablet-marked

Den danske brugervenlighedsekspert Jakob Nielsen har testet den nye Kindle Fire fra Amazon.

Brugervenligheds-eksperten, der er medstifter af Nielsen Norman Group, har specielt fokuseret på skærmen, der er på syv tommer, for at sammenligne med de 10-tommer-skærme, der blandt andet anvendes på Apples iPad.

"Amazons nye Kindle Fire tilbyder en skuffende ringe bruger-oplevelse. Web-brugen med Silk-browseren (Amazons egen browser, red.) er kluntet og præget af fejl. At læse downloadede magasiner er ikke meget bedre," konkluderer Jakob Nielsen på sin hjemmeside.

Men Jakob Nielsen tilføjer, at testen af Fire hjalp ham med at forstå, hvor den nye generation af syv-tommer-tablets hører hjemme: Om de er mere som 10-tommer-tablets (som iPad) eller som 3,5-tommer-mobiltelefoner? 

Mens Apples iPad, Samsungs Galaxy Tab og Motorolas Xoom alle er tablet-pc'er i den dyre ende, hvor skærmstørrelsen lyder på 10 tommer, så er en hel stribe billigere alternativer, heriblandt Kindle Fire, nu på vej ud på markedet. De anvender alle mindre skærme, typisk på syv tommer.

Syv eller 10 tommer?

Tablet-testen er udført med testdeltagere, der allerede har et par års erfaringer med touch-skærme. Selvom der kun var fire deltagere, mener Jakob Nielsen, at den kvalitative test giver et godt indblik i brugen af syv-tommer-skærme.

"Den mest slående observation i testen af Fire er, at alting er alt for småt på skærmen, hvilket fører til hyppige pege-fejl og fejl-aktivering. Du har ikke set "fat-finger-problematikken" i fuld udstrækning, før du har set brugere kæmpe med at røre ting på Fire.

I modsætning hertil står ifølge Jakob Nielsen en mere effektiv brug af en 10-tommer tablet som iPad - hvis det vel at mærke handler om almindelige websider.

Sådan bliver syv-tommer-skærme bedre

Problemet med syvtommer-skærmen er ifølge Jacob Nielsen, at den ikke fungerer særligt godt med de almindelige websider.

"Adgang til komplette desktop-sider på Fire var en recept på fejl i vores test. Brugerne klarede sig meget bedre, når de brugte mobil-sider."

Jakob Nielsen lægger ikke skjul på, hvad der skal til for, at de mange nye syv-tommer-tablets ikke ender som en fiasko.

"For at syv-tommer-tablets kan få succes, skal service- indholdsleverandører designe specifikt til disse enheder. Genbrug af indhold fra print, mobiltelefoner, 10-tommer-tablets eller desktop-pc'er vil slå fejl, fordi det giver en forfærdelig bruger-oplevelse."

Læs også:

Her er dommen over Amazons Kindle Fire-tablet

Nu starter priskrigen på det boomende tablet-marked

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Banedanmark

IT-projektleder til SAP i Banedanmark

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Linux Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks