Tablet på syv eller 10 tommer - hvad er bedst?

Den danske brugervenlighedsekspert Jakob Nielsen har set nærmere på skærm-størrelserne på nogle af de mest populære tablet-pc'er. Ikke alle klarer sig lige godt.

Artikel top billede

Læs også:

Her er dommen over Amazons Kindle Fire-tablet

Nu starter priskrigen på det boomende tablet-marked

Den danske brugervenlighedsekspert Jakob Nielsen har testet den nye Kindle Fire fra Amazon.

Brugervenligheds-eksperten, der er medstifter af Nielsen Norman Group, har specielt fokuseret på skærmen, der er på syv tommer, for at sammenligne med de 10-tommer-skærme, der blandt andet anvendes på Apples iPad.

"Amazons nye Kindle Fire tilbyder en skuffende ringe bruger-oplevelse. Web-brugen med Silk-browseren (Amazons egen browser, red.) er kluntet og præget af fejl. At læse downloadede magasiner er ikke meget bedre," konkluderer Jakob Nielsen på sin hjemmeside.

Men Jakob Nielsen tilføjer, at testen af Fire hjalp ham med at forstå, hvor den nye generation af syv-tommer-tablets hører hjemme: Om de er mere som 10-tommer-tablets (som iPad) eller som 3,5-tommer-mobiltelefoner? 

Mens Apples iPad, Samsungs Galaxy Tab og Motorolas Xoom alle er tablet-pc'er i den dyre ende, hvor skærmstørrelsen lyder på 10 tommer, så er en hel stribe billigere alternativer, heriblandt Kindle Fire, nu på vej ud på markedet. De anvender alle mindre skærme, typisk på syv tommer.

Syv eller 10 tommer?

Tablet-testen er udført med testdeltagere, der allerede har et par års erfaringer med touch-skærme. Selvom der kun var fire deltagere, mener Jakob Nielsen, at den kvalitative test giver et godt indblik i brugen af syv-tommer-skærme.

"Den mest slående observation i testen af Fire er, at alting er alt for småt på skærmen, hvilket fører til hyppige pege-fejl og fejl-aktivering. Du har ikke set "fat-finger-problematikken" i fuld udstrækning, før du har set brugere kæmpe med at røre ting på Fire.

I modsætning hertil står ifølge Jakob Nielsen en mere effektiv brug af en 10-tommer tablet som iPad - hvis det vel at mærke handler om almindelige websider.

Sådan bliver syv-tommer-skærme bedre

Problemet med syvtommer-skærmen er ifølge Jacob Nielsen, at den ikke fungerer særligt godt med de almindelige websider.

"Adgang til komplette desktop-sider på Fire var en recept på fejl i vores test. Brugerne klarede sig meget bedre, når de brugte mobil-sider."

Jakob Nielsen lægger ikke skjul på, hvad der skal til for, at de mange nye syv-tommer-tablets ikke ender som en fiasko.

"For at syv-tommer-tablets kan få succes, skal service- indholdsleverandører designe specifikt til disse enheder. Genbrug af indhold fra print, mobiltelefoner, 10-tommer-tablets eller desktop-pc'er vil slå fejl, fordi det giver en forfærdelig bruger-oplevelse."

Læs også:

Her er dommen over Amazons Kindle Fire-tablet

Nu starter priskrigen på det boomende tablet-marked

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S