Jul i kanalen: Labtech-Frank tager grødris med til Thailand

Frank Andersen fra Labtech Data håber, at regeringen gør noget ved Ateas monopol. Han skal fejre jul i buddhistiske Thailand, men tager julestemningen med i form af grødris og grønlangkål.

Artikel top billede

Hvad er dit juleønske til kanalen?
»Jeg kunne tænke mig, at regeringen sørgede for, at der ikke var monopol på salg til det offentlige. Atea er jo ikke engang bedst, de er bare størst. Det kunne være dejligt bare at få lov til at levere til en lokal børnehave eller skole. Det er et juleønske på hele kanalens vegne, for jeg synes det bliver en fattigere branche på alle mulige måder, hvis vi alle handler i Atea eller Elgiganten,« lyder ønsket fra Frank Andersen og fortsætter:

»Og så ønsker jeg mig stabile leverancer og mindre panik. Der er meget panik omkring, hvad man skal og ikke skal. Man får at vide, at man skal skynde sig at købe i en fart, for snart er alting væk, men så kan man ikke få de ønskede modeller, inden for de ønskede tidsrum. Så stabile leverancer ville være rart, jeg er i hvert fald ikke vant til at planlægge tre måneder frem i tiden,« siger han.   

Hvad er din yndlings julesang?
»Det er 'Rockin' around the christmas tree' med Kim Wilde

Hvad består din julemenu af?
Der bliver ikke meget traditionel jul i år, for vi fejrer den i Thailand, hvor min kone kommer fra. De er jo budhister, men jeg tror, jeg tager noget grødris og grønlangkål med derned, så kan jeg da lave noget risalamande. Det kunne være sjovt at se fabrikkerne dernede, når man nu er der, men vi er langt væk, og jeg tror ikke, der bliver tid til det.

Læses lige nu

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS