Også dom over forsinket CSC-system bliver forsinket

Den endelige rapport, der skal fælde dom over CSC's kodearbejde hos Skat, er forsinket, oplyser myndigheden.

Artikel top billede

Læs også:

Skat: CSC har bevidst ført os bag lyset.

CSC forsinker milliard-system hos Skat.

Dommen over arbejdet hos CSC, med det forsinkede debitor-system hos Skat, er nu også forsinket.

Det oplyser Skat til Computerworld.

"Vi har en forventning om, at rapporten tidligst foreligger ved udgangen af denne måned (december, red.)," skriver it-contract manager Hans-Erik Anderberg fra Skat.

Firmaet SIG er således i gang med et såkaldt eksternt review af det CSC-leverede it-system debitormotor, der skal hjælpe Skat med indkræve penge.

Arbejdet med systemet, der koster i omegnen af 200 millioner kroner, har været genstand for en del opmærksomhed. Blandt andet fordi Skat har beskyldt CSC for bevidst at have tilsløret status på projektet.

Det skete i en barsk mail-udveksling på topplan i de to organisationer: CSC og Skat.

Tidligere har Skat meldt ud, at rapporten forventes i november måned.

"Rapporten er imidlertid forsinket og foreligger endnu ikke, hvorfor det på nuværende tidspunkt ikke er muligt at efterkomme anmodningen om aktindsigt," skriver Skat således til Computerworld i en foreløbig afgørelse om aktindsigt. 

Mørklægger rapport-udkast

Imidlertid er der allerede afleveret udkast til rapporten, men dem vil Skat ikke ud med på nuværende tidspunkt.

"Jeg kan bekræfte, at Skatteministeriet har modtaget udkast til rapport vedrørende SIG's undersøgelse af Debitormotor projektet," skriver it-contract manager Hans-Erik Anderberg fra Skat.

Han forklarer, som Skat tidligere har gjort, at resultatet af undersøgelsen indgår "...som et væsentligt element i Skatteministeriets overvejelser vedrørende det videre kontraktmæssige forløb og samarbejde med CSC i Debitormotorprojektet".

"Indtil disse overvejelser er afsluttet, er det vores opfattelse, at en offentliggørelse af rapporten, såvel udkast som endelig version, vil kunne få betydning for vores forhandlingsposition," oplyser Skat.

Således henviser Skat til "...beskyttelse af væsentlige hensyn til det offentliges økonomiske interesser, herunder udførelsen af det offentliges forretningsvirksomhed". 

Læs også:

Skat: CSC har bevidst ført os bag lyset.

CSC forsinker milliard-system hos Skat.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Københavnsområdet

Mobilplan ApS

Customer Support Specialist

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Teamleder til Center for CNE-operationer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job