CSC: Derfor kan vi nu blive enige med de ansatte

It-giganten CSC er "tæt på enighed" med fagforbund efter juleforhandlinger. Se her, hvad der er blevet anderledes i den ellers så konflikt-ramte virksomhed.

Artikel top billede

Arkivfoto. Den 1. juni 2011 indledte Prosa en strejke efter måneders lockout fra CSC under konflikten mellem parterne. Her er det Retortvej i Valby.

Læs også:

Forbund og CSC tæt på aftale - Én ting mangler dog

CSC's nye topchef: Jeg er en problemknuser
 
"Vi er tæt på at nå til enighed med vores foreninger. Vi har det sidste, afsluttende møde med dem i denne uge, hvor vi regner med, at alt det sidste falder på plads."
 
Sådan siger director og forhandler hos CSC, Lene Christensen, om de pågående overenskomstforhandlinger med Prosa og den såkaldte akademikerklub, som samlet repræsenterer omkring 500 CSC-ansatte.  

Hun ønsker, ligesom fagforbundene, ikke at kommentere indholdet af aftalen med henholdsvis Prosa og de akademiske fagforbund bestående primært af Dansk Magisterforening og ingeniørernes fagforbund, IDA.
 
"Nej, vi vil ikke fortælle noget om indholdet, før vi har en endelig aftale. Det har vi aftalt med vores foreninger," siger Lene Christensen. 
 
Vil skåne kunderne
CSC's forhandlinger med fagforbundene er ført uden for de traditionelle, obligatoriske overenskomstforhandlinger, som skal i gang mellem arbejdsmarkedets parter i løbet af foråret.
 
Ved at have aftalerne på plads før tid kan CSC angiveligt holde sig uden for en eventuel konflikt som følge af det større spil mellem arbejdsmarkedets parter.
 
Samtidig menes hverken CSC eller fagforbundene at kunne bære yderligere påvirkninger af kundernes it-systemer. Især den offentlige kunde Skat var hårdt ramt efter den mere end fire måneder lange konflikt mellem Prosa og CSC i foråret 2011.
 
Hos CSC har Lene Christensen ikke nogen kommentarer til betydningen af, at virksomheden haler overenskomstaftalerne i land før tid.
 
"Men det betyder selvfølgelig noget for os, at vi har været i stand til at få en aftale med vores foreninger af frivillighedens vej, og at vi ikke skal igennem andre former for forhandlinger senere hen. Det er vi glade for," siger Lene Christensen til Computerworld.  
 
Roser villighed til forhandling
Det nuværende resultat kommer efter lidt mere end en måneds forhandlinger. Det var fra starten et krav fra CSC, at en aftale skulle være på plads senest til jul.

Ellers blev bordet ryddet og nye krav lagt frem efter nytår. Til gengæld lagde CSC op til krav, der var markant lempeligere end den HK-overenskomst, som blev resultater af konflikten med Prosa. 
 
"Vi er selvfølgelig glade for, at det er lykkedes at komme så tæt på, som vi er nu. Vi er glade for, at foreningerne har ønsket at tage imod vores opfordring til at prøve at finde en løsning," siger Lene Christensen.

Det er jo et lidt anderledes forløb end sidste gang, I var i forhandling med forbundene. Hvad er anderledes nu?
 
"Jeg kan ikke sige, hvad der er anderledes nu. Vi havde jo de gamle krav, da vi oprindeligt forhandlede med Prosa, til, at vi ville have nogle indrømmelser på nogle områder, så vi kunne komme på markedsvilkår. Og der har de foreninger, vi taler med i øjeblikket, været så venlige at diskutere med os."

"Ikke at nogen af parterne nødvendigvis har fået det, som de ville, men vi har været i stand til at diskutere på de områder, som var vigtige for virksomheden," siger Lene Christensen.
 
Hun fortæller, at CSC forventer at have de endelige aftaler på plads med forbundene sidst på ugen. Efterfølgende skal aftalerne godkendes endeligt af medarbejderklubbernes medlemmer.
 
Indtil da vil hun ikke kommentere det konkrete indhold af de nye overenskomster, som kommer til at omfatte omkring en fjerdedel af it-gigantens ansatte.

Læs også:

Her er CSC's katastrofale år

Forbund og CSC tæt på aftale - Én ting mangler dog

CSC's nye topchef: Jeg er en problemknuser

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job