Symantec: Hackere har stjålet vores kildekode

Symantec bekræfter, at hackere har opnået adgang til kildekoden til to af selskabets sikkerhedsprodukter til erhverv.

Artikel top billede

Læs også: Hackere: Vi har stjålet kildekoden til Norton AntiVirus.

Computerworld News Service: Sikkerhedsleverandøren Symantec bekræfter, at en gruppe hackere er kommet i besiddelse af kildekoden til to af dens antivirusprodukter til erhverv, hvoraf det ene produkt ikke længere understøttes.

"Symantec kan bekræfte, at der er opnået adgang til en del af virksomhedens kildekode, der bruges i to af vores ældre produkter til erhverv, hvoraf det ene er udgået. Den pågældende kildekode er henholdsvis fire og fem år gammel," oplyser Cris Paden, der er virksomhedens kommunikationschef.

Denne bekræftelse sker, efter en gruppe hackere for nylig påstod, at den havde stjålet kildekoden til Norton AntiVirus fra kompromitterede servere tilhørende indiske efterretningstjenester.

På tredjeparts netværk

Paden fastslår, at sikkerhedsbruddet ikke skete på Symantecs eget netværk, men derimod et tilhørende en tredjepart.

Han afviser dog at udtale sig om denne tredjeparts identitet, indtil den igangværende efterforskning afslører flere oplysninger.

Da den kompromitterede kildekode er til erhvervsprodukter, er brugerne af virksomhedens forbrugerprodukt, Norton AntiVirus, ikke ramt af lækket, fremhæver Paden.

Virksomheden har på nuværende tidspunkt ingen grund til at tro, at nogen kundeoplysninger er blevet kompromitteret.

"Symantec arbejder dog på at udvikle en procedure til at sikre en langsigtet beskyttelse af vores kunders oplysninger. Vi vil formidle den procedure, når trinnene er blevet fastlagt," fortæller Paden.

Symantec mener selv, at hverken dens produkters funktionalitet eller sikkerhed er blevet ramt af sikkerhedsbruddet.

Kan blive et problem

Uafhængige sikkerhedseksperter vurderer dog, at hackere og konkurrenter muligvis vil kunne udnytte denne hændelse.

"Det kunne være en stor fordel for en konkurrent at få fingre i kildekoden," skriver Rob Rachwald, der er chef for sikkerhedsstrategi hos sikkerhedsfirmaet Imperva, i et blogindlæg torsdag.

"Hvis kildekoden er af nyere dato og hackere finder alvorlige sårbarheder, så vil det eventuelt være muligt at udnytte selve antivirusprogrammet i et angreb. Men det er et stort 'hvis' og der er ikke andre end Symantec, der ved, hvilket typer sårbarheder, hackerne vil kunne finde," tilføjer han.

Læs også: Hackere: Vi har stjålet kildekoden til Norton AntiVirus.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

KMD A/S

Product Data Insights Lead

Københavnsområdet

LB Forsikring

Afdelingschef for IT ServiceDesk

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

Region Sjælland

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job