Symantec: Hackere har stjålet vores kildekode

Symantec bekræfter, at hackere har opnået adgang til kildekoden til to af selskabets sikkerhedsprodukter til erhverv.

Artikel top billede

Læs også: Hackere: Vi har stjålet kildekoden til Norton AntiVirus.

Computerworld News Service: Sikkerhedsleverandøren Symantec bekræfter, at en gruppe hackere er kommet i besiddelse af kildekoden til to af dens antivirusprodukter til erhverv, hvoraf det ene produkt ikke længere understøttes.

"Symantec kan bekræfte, at der er opnået adgang til en del af virksomhedens kildekode, der bruges i to af vores ældre produkter til erhverv, hvoraf det ene er udgået. Den pågældende kildekode er henholdsvis fire og fem år gammel," oplyser Cris Paden, der er virksomhedens kommunikationschef.

Denne bekræftelse sker, efter en gruppe hackere for nylig påstod, at den havde stjålet kildekoden til Norton AntiVirus fra kompromitterede servere tilhørende indiske efterretningstjenester.

På tredjeparts netværk

Paden fastslår, at sikkerhedsbruddet ikke skete på Symantecs eget netværk, men derimod et tilhørende en tredjepart.

Han afviser dog at udtale sig om denne tredjeparts identitet, indtil den igangværende efterforskning afslører flere oplysninger.

Da den kompromitterede kildekode er til erhvervsprodukter, er brugerne af virksomhedens forbrugerprodukt, Norton AntiVirus, ikke ramt af lækket, fremhæver Paden.

Virksomheden har på nuværende tidspunkt ingen grund til at tro, at nogen kundeoplysninger er blevet kompromitteret.

"Symantec arbejder dog på at udvikle en procedure til at sikre en langsigtet beskyttelse af vores kunders oplysninger. Vi vil formidle den procedure, når trinnene er blevet fastlagt," fortæller Paden.

Symantec mener selv, at hverken dens produkters funktionalitet eller sikkerhed er blevet ramt af sikkerhedsbruddet.

Kan blive et problem

Uafhængige sikkerhedseksperter vurderer dog, at hackere og konkurrenter muligvis vil kunne udnytte denne hændelse.

"Det kunne være en stor fordel for en konkurrent at få fingre i kildekoden," skriver Rob Rachwald, der er chef for sikkerhedsstrategi hos sikkerhedsfirmaet Imperva, i et blogindlæg torsdag.

"Hvis kildekoden er af nyere dato og hackere finder alvorlige sårbarheder, så vil det eventuelt være muligt at udnytte selve antivirusprogrammet i et angreb. Men det er et stort 'hvis' og der er ikke andre end Symantec, der ved, hvilket typer sårbarheder, hackerne vil kunne finde," tilføjer han.

Læs også: Hackere: Vi har stjålet kildekoden til Norton AntiVirus.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network