Mobil-giganter i kamp om brugervenlighed

Nokia og Microsoft har valgt våben i kampen om de kunderne til de avancerede mobiltelefoner. Slaget om mobilkundernes gunst skal kæmpes med brugervenlighed.

Brugervenligheden skal være bedre, når mobiltelefonerne bliver mere komplicerede.

Så langt er der enighed mellem Nokia, Microsoft og mobilselskaberne. Men når det kommer til, hvordan brugerne skal sikres enkel betjening af komplicerede produkter, holder enigheden op.

Det fremgik af debatten på konferencen Nordic Unwired i Bella Center i København torsdag. Konferencen skulle hjælpe samarbejder og partnerskaber i den nordiske teleindustri på vej.

I den første debat var teleoperatørerne på banen med præsentationer.

- Det er rigtigt, at der er blevet fokuseret for lidt på brugernes behov og brugervenlighed, sagde direktør Anders Christjansen, TDC Mobil, da han skulle svare på spørgsmålet om, hvorfor de fleste funktioner er slået fra, når man køber en telefon.

- Det er jo frygtelig svært for eksempel at sætte wap op, konstaterede spørgeren.

Og flere erklærede sig enige.

- Der er blevet fokuseret for meget på, hvilke muligheder teknologien giver, i stedet for hvilken nytte den har for brugerne, tilføjede Roar Seeger, salgs- og marketingchef i Telia Mobile.

Han var dog enig med de øvrige mobilselskaber om, at det ikke bliver let at overbevise kunderne om de nye tjenesters lyksalighed.

Giganternes kamp

I anden afdeling af konferencen stillede telefonproducenterne Ericsson Nokia op sammen med Microsoft.

Den nye verdensorden for producenterne siger, at for at komme hurtigt ud med nye modeller, køber producenterne standard-komponenter, når det gælder hardware.

Nokias styresystem series 60 sidder i en betragtelig del af de mobiltelefoner, der bliver solgt i dag.

- Det er en lettere for brugerne, hvis alle telefoner er opbygget efter samme logik, forklarede marketingchef Mika Saravirta, Nokia.

Men ens platforme gør det også lettere at tjene penge på spil og andre applikationer, da man kan bruge det samme spil på mange telefoner med samme styresystem.

Og Nokia har brug for en stærk modpol til Microsofts dominans på markedet for software til lommecomputere, der også fås med indbygget telefon. Microsoft forsøger at udbygge positionen til avancerede mobiltelefoner, der også kan fås med en udgave med de kendte Windows-programmer.

Åbne standarder

- GSM blev så stor en succes, fordi alle var enige om standarden. Nu er der flere funktioner, som kræver en standard. Og hvis man ikke som operatør kan tilbyde alle funktioner, vil kunderne gå et andet sted hen. Åbne standarder er nødvendige, argumenterede Mika Saravirta fra Nokia.

- Tidligere tog det alt for lang tid at blive enige om en standard. Vi må fjerne den forhindring for udviklingen, mente Roar Seeger, Telia.

Hidtil har der været behov for en standard til tale og en til SMS, nu skal der bruges mange flere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job