Danskere skal levere landsdækkende it-udstyr til Finland

Når der trykkes 112 i Finland, er det et dansk it-firma, der håndterer opkaldene.

Artikel top billede

Læs mere:
Tidligere topchef skal rådgive Terma om militær-it

Politiets katastrofe-system mindst fire år forsinket

Finnerne har valgt danske Terma som leverandør af Tetra kommunikations-software til et nyt landsdækkende it-system til vagtcentraler i det kolde land i nordøst.

Finnerne skal i fremtiden anvende Termas "T.react Radio Dispatch", som også er i drift hos tre danske regioner og fire politikredse.

I løbet af 2012 skal systemet tages i brug i de resterende syv politikredse samt hos Rigspolitiet i Danmark.

T.react Radio Dispatch er udviklet til digitalbaseret radiokommunikation.

Insta DefSec Oy, det finske firma, der står for etableringen, og Terma har underskrevet en kontrakt på levering af 200 brugerlicenser samt support og service i fem år.

Kontrakten har en samlet værdi på godt 40 millioner danske kroner, og den kan eventuelt forlænges ud over de fem år, hvis parterne er tilfredse med hinanden.

Ring 112

Systemet skal blandt andet sikre den livsvigtige kommunikation mellem 112-operatører som politi, ambulance eller brandvæsen, og det skal være operativt fra 2016.

"Terma en anerkendt international leverandør af kommando-, kontrol- og kommunikationsløsninger til forsvars- og sikkerhedsformål, og vi ser Terma som en både værdifuld og kompetent partner i dette projekt, siger Timo Hammar. Timmo Hammar er Vice President for Defence and Security Solutions hos Insta DefSec Oy.

Termas udvikling af kontrolrumssoftware til det landsdækkende beredskabsnet SINE (SIkkerhedsNEt) i Danmark er dog ikke forløbet helt uden gnidninger.

Det kan du læse mere om her.

Terma beskæftiger 1.200 medarbejdere og omsatte i regnskabsåret 2010/11 for 1.416 milliarder kroner.

Læs mere:
Tidligere topchef skal rådgive Terma om militær-it

Politiets katastrofe-system mindst fire år forsinket

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S