Danskere skal levere landsdækkende it-udstyr til Finland

Når der trykkes 112 i Finland, er det et dansk it-firma, der håndterer opkaldene.

Artikel top billede

Læs mere:
Tidligere topchef skal rådgive Terma om militær-it

Politiets katastrofe-system mindst fire år forsinket

Finnerne har valgt danske Terma som leverandør af Tetra kommunikations-software til et nyt landsdækkende it-system til vagtcentraler i det kolde land i nordøst.

Finnerne skal i fremtiden anvende Termas "T.react Radio Dispatch", som også er i drift hos tre danske regioner og fire politikredse.

I løbet af 2012 skal systemet tages i brug i de resterende syv politikredse samt hos Rigspolitiet i Danmark.

T.react Radio Dispatch er udviklet til digitalbaseret radiokommunikation.

Insta DefSec Oy, det finske firma, der står for etableringen, og Terma har underskrevet en kontrakt på levering af 200 brugerlicenser samt support og service i fem år.

Kontrakten har en samlet værdi på godt 40 millioner danske kroner, og den kan eventuelt forlænges ud over de fem år, hvis parterne er tilfredse med hinanden.

Ring 112

Systemet skal blandt andet sikre den livsvigtige kommunikation mellem 112-operatører som politi, ambulance eller brandvæsen, og det skal være operativt fra 2016.

"Terma en anerkendt international leverandør af kommando-, kontrol- og kommunikationsløsninger til forsvars- og sikkerhedsformål, og vi ser Terma som en både værdifuld og kompetent partner i dette projekt, siger Timo Hammar. Timmo Hammar er Vice President for Defence and Security Solutions hos Insta DefSec Oy.

Termas udvikling af kontrolrumssoftware til det landsdækkende beredskabsnet SINE (SIkkerhedsNEt) i Danmark er dog ikke forløbet helt uden gnidninger.

Det kan du læse mere om her.

Terma beskæftiger 1.200 medarbejdere og omsatte i regnskabsåret 2010/11 for 1.416 milliarder kroner.

Læs mere:
Tidligere topchef skal rådgive Terma om militær-it

Politiets katastrofe-system mindst fire år forsinket

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job