Apple: Derfor var der eksplosioner på fabrikker

Apple har fundet årsagen til flere eksplosioner på selskabets kinesiske underleverandørers fabrikker.

Artikel top billede

(Foto: Frederik Danvig)

Læs også:

Apple efter kæmpe-audit: Sådan er forhold på fabrikker.

Computerworld News Service: Apple bekræfter, at eksplosioner sidste år på kinesiske fabrikker tilhørende to af selskabets underleverandører var forårsaget af for meget aluminiumsstøv i luften.

I sin årlige rapport om sine underleverandørers tiltag inden for arbejdssikkerhed, arbejdernes rettigheder og miljømæssig påvirkning, oplyser Apple, at eksplosionerne sidste år på fabrikker drevet af henholdsvis Hon Hai Precision Industry - der er bedre kendt som Foxconn - og Pegatron er blevet sat i forbindelse med luftbåren aluminiumsstøv.

Eksplosionen på Foxconns fabrik i maj 2011 i Chengdu i Kina dræbte fire personer og sårede 18.

En eksplosion i december på en fabrik i Shanghai drevet af RiTeng Computer Accessory, der er datterselskab til Pegatron, sårede 59, oplyser Apple.

I andre rapporter er det tidligere blevet angivet, at der ved sidstnævnte hændelse blev såret 61.

Brændbart støv

Begge eksplosioner var ifølge Apples rapport forårsaget af brændbart aluminiumsstøv.

Ved hver hændelse blev der i medierne da også omgående peget på aluminiumsstøv - der opstår i forbindelse med fræsning og slibning af unibody-kabinetterne på produkter fra Apple såsom iMac, MacBook og iPad - som en sandsynlig del af årsagen.

Meget fine partikler af alle mulige materialer kan udløse en eksplosion, oplyser Brian Edwards, der er chef ved ingeniørvirksomheden Professional Engineering, i et interview.

"Ved at omdanne et materiale til fine partikler eller støv øger man materialets overfladeareal, hvorved en gnist kan udløse en hurtig, eksoterm reaktion," forklarer Edwards med et teknisk begreb for en eksplosion. "Det reducerer minimumsgrænsen for hvor megen energi, der skal til for at antænde, ligesom det øger reaktionens hastighed."

Aluminiumstøv er mere eksplosivt end både sukker- og kornstøv, tilføjer Edwards i en henvisning til to typiske årsager til lignende eksplosioner i USA.

"Der er dog behov for de helt rette omstændigheder," siger Edwards. "Der skal være den rette koncentration af støv i luften, ligesom der skal være tilstrækkelig ilt og en antændingskilde."

Edwards fremsætter desuden den teori, at årsagen til Foxconn-eksplosionen var, at aluminiumstøv havde samlet sig i de ventilationskanaler, der skullet have suget støvet væk fra fræse- og slibemaskinerne, som derefter på grund af varmeudvikling antændte den forhøjede koncentration af støv.

Læs også:

Apple efter kæmpe-audit: Sådan er forhold på fabrikker.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Gyldendal A/S

CMS-udvikler med lyst til full-stack

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Proces Manager med agil erfaring til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S