Apple: Derfor var der eksplosioner på fabrikker

Apple har fundet årsagen til flere eksplosioner på selskabets kinesiske underleverandørers fabrikker.

Artikel top billede

(Foto: Frederik Danvig)

Læs også:

Apple efter kæmpe-audit: Sådan er forhold på fabrikker.

Computerworld News Service: Apple bekræfter, at eksplosioner sidste år på kinesiske fabrikker tilhørende to af selskabets underleverandører var forårsaget af for meget aluminiumsstøv i luften.

I sin årlige rapport om sine underleverandørers tiltag inden for arbejdssikkerhed, arbejdernes rettigheder og miljømæssig påvirkning, oplyser Apple, at eksplosionerne sidste år på fabrikker drevet af henholdsvis Hon Hai Precision Industry - der er bedre kendt som Foxconn - og Pegatron er blevet sat i forbindelse med luftbåren aluminiumsstøv.

Eksplosionen på Foxconns fabrik i maj 2011 i Chengdu i Kina dræbte fire personer og sårede 18.

En eksplosion i december på en fabrik i Shanghai drevet af RiTeng Computer Accessory, der er datterselskab til Pegatron, sårede 59, oplyser Apple.

I andre rapporter er det tidligere blevet angivet, at der ved sidstnævnte hændelse blev såret 61.

Brændbart støv

Begge eksplosioner var ifølge Apples rapport forårsaget af brændbart aluminiumsstøv.

Ved hver hændelse blev der i medierne da også omgående peget på aluminiumsstøv - der opstår i forbindelse med fræsning og slibning af unibody-kabinetterne på produkter fra Apple såsom iMac, MacBook og iPad - som en sandsynlig del af årsagen.

Meget fine partikler af alle mulige materialer kan udløse en eksplosion, oplyser Brian Edwards, der er chef ved ingeniørvirksomheden Professional Engineering, i et interview.

"Ved at omdanne et materiale til fine partikler eller støv øger man materialets overfladeareal, hvorved en gnist kan udløse en hurtig, eksoterm reaktion," forklarer Edwards med et teknisk begreb for en eksplosion. "Det reducerer minimumsgrænsen for hvor megen energi, der skal til for at antænde, ligesom det øger reaktionens hastighed."

Aluminiumstøv er mere eksplosivt end både sukker- og kornstøv, tilføjer Edwards i en henvisning til to typiske årsager til lignende eksplosioner i USA.

"Der er dog behov for de helt rette omstændigheder," siger Edwards. "Der skal være den rette koncentration af støv i luften, ligesom der skal være tilstrækkelig ilt og en antændingskilde."

Edwards fremsætter desuden den teori, at årsagen til Foxconn-eksplosionen var, at aluminiumstøv havde samlet sig i de ventilationskanaler, der skullet have suget støvet væk fra fræse- og slibemaskinerne, som derefter på grund af varmeudvikling antændte den forhøjede koncentration af støv.

Læs også:

Apple efter kæmpe-audit: Sådan er forhold på fabrikker.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job