Dårlig software giver fejl i metroen

Når togene i den københavnske metro pludselig stopper umotoveret, er umulige at komme i kontakt med eller ikke vil åbne dørene, er softwaren synderen. Fejlene kommer ofte efter opdateringer i metroens styresystem eller ændringer i køreplanen.

Den københavnske metro kører ikke til tiden, og det skyldes utallige systemfejl, utilstrækkelige opdateringer og nedbrud i de centrale computere, som styrer metroen, skriver Berlingske Tidende.

Den ustabile drift kommer ofte i hælene på de ændringer i softwaren, som det ansvarlige firma, Union Signal & Switch (USS), har foretaget.

Berlingske Tidende har fået aktindsigt i dokumenter vedrørende metroens drift, blandt andet driftsrapporterne fra metroens kontrolrum, og tendensen er ifølge avisen klar.

Togene går i stå og er umulige at få kontakt med, togene kører for langt, så dørene ikke kan åbnes, og de tekniske systemer bryder ned ved de mindste problemer.

Driftsrapporten afslører, at USS ikke har tilstrækkeligt styr på styringssystemet. I et tilfælde tog toglederen kontakt til USS, da systemet ikke virkede, men selskabet gav blot den forklaring, at det ingen pejling havde på, hvad der skete med systemet. Driftslederen blev derfor opfordret til at bestille busser.

I et andet tilfælde måtte antallet af tog reduceres, fordi den nødvendige software ikke var installeret på togene, og flere tog stoppede uforklarligt.

Der har været i alt 37 ændringer i softwaren i metroens levetid og ikke alle har været planlagte, men næsten hver gang har ændringerne resulteret i ustabil drift.

Eksperter har tidligere påpeget, at softwaren i de førerløse tog ikke er avanceret nok. Ørestadsselskabet har afvist tidligere afvist kritikken. Nu erkender Ørestadsselskabet dog, at metroen har "børnesygdomme", og at softwaren giver problemer.

- Downloading af nye softwareversioner giver her som andre steder nogle gange anledning til fejlfunktioner, siger driftsdirektør Per Als til Berlingske Tidende.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste iOS hacker?

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior eksekveringsspecialist: Fra strategi til målbar levering

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Mainframe-specialist med DevOps-mindset

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS