Prisfaldet på bærbare pc'er fortsætter

Prisen på bærbare pc'er i Europa fortsatte rutcheturen i de forløbne tre måneder og er det seneste år faldet med 25 procent. Ifølge IDC vil priserne også i den nærmeste fremtid være pc-forhandlernes afgørende våben på konkurrencens slagmark.

Bærbare computere bliver billigere og billigere i Europa. De seneste tre måneder var ingen undtagelse, og priserne er nu faldet 25 procent i forhold til tredje kvartal sidste år.

Alene i de seneste tre måneder er priserne faldet med en tiendedel, drevet af den knivskarpe konkurrence mellem forhandlerne, viser de seneste tal fra analysefirmaet IDC.

- Tredje kvartal har været endnu en udfordring for pc-forhandlere. Mange lande har stadig tilbagegang i økonomien, og virksomheder bliver ved med at forsinke og udskyde udskiftning af deres gamle pc'er. Derfor har forhandlerne ikke andet valg end at sænke priserne, hvis de vil stimulere efterspørgslen, siger IDC-analytiker Karine Paoli.

Prisfaldet virker da også på efterspørgslen, og ifølge IDC er det meget sandsynligt, at antallet af solgte bærbare er vokset med på et år.

IDC-analytikeren venter, at tendensen forsætter den kommende tid.

- Med begrænset håb for en større økonomisk forbedring inden andet halvår af 2004 vil prisen fortsat være det foretrukne våben for at erobre markedsandele i fjerde kvartal og ind i 2004, siger Karine Paoli.

Tendensen er identisk inden for salget af stationære computere. Her er priserne faldet knap otte procent i forhold til tredje kvartal 2002. Dog tror IDC ikke, at antallet af solgte stationære pc'er vil vokse lige så voldsomt som de bærbare, som bliver stadig mere populære hos kunderne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere