RTX skal udvikle kamera-telefon til Korea

Den børsnoterede danske mobiludvikler RTX Telecom skal udvikle en ny kameratelefon til en koreansk mobilproducent. Ordren forventes at smitte af på regnskabet allerede i dette finansår.

Den nordjyske udviklingsvirksomhed RTX Telecom har fået en ordre på at udvikle en mobiltelefon til en koreansk kunde.

Ordren får indflydelse på selskabets omsætning og indtjening allerede i dette finansår.

Tidligere på året glippede en stor europæisk ordre, som ville have trukket RTX Telecom i plus i det forgangne regnskabsår, der sluttede med udgangen af september.

Dengang vurderede ledelsen, at Nørresundby-ville komme ud af 2002/2003 med et lille underskud. Ledelsen løfter ikke sløret for ordrens størrelse før december, når RTX kommer med årsregnskab for 2002/2003.

Masseproduktion i 2004

RTX Telecom bliver ansvarlig for udvikling og typegodkendelse af mobiltelefonen, der skal baseres Motorolas mobilteknologi. Dermed bliver den koreanske kunde selv ansvarlig for udviklingen af det industrielle design, produktion og salg af telefonen.

Der er tale om en mobiltelefon til de nuværende GSM-net, som kan udnytte datateknologien GPRS. Den får indbygget kamera, farvedisplay, WAP, MMS og polyfoniske ringetoner.

Selskabet skriver i en meddelelse til Københavns Fondsbørs, at det forventes, telefonen når i masseproduktion midt i 2004.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S