Svenske konsulenter køber dansk Java-hus

Den svenske konsulentvirksomhed Cybercom køber Valby-selskabet Java House. Cybercom forventer at vokse 50 procent i år og er på udkig efter andre købsemner.

Den danske afdeling af det svenske konsulentfirmaet Cybercom har købt Java House, som er et mindre konsulentfirma med seks ansatte i Valby.

Java House udvikler, som navnet siger, systemer baseret på J2EE (Java 2 Enterprise Edition), og Cybercom oplyser ikke prisen.

Ifølge administrerende direktør i Cybercom i Danmark, Peter Keller-Andreasen, har de to selskaber hidtil arbejdet sammen, og baggrunden for købet er blandt andet stigende efterspørgsel.

- Java House har samme faglige tyngde som os inden for J2EE, og på trods af, at det er et hårdt marked, oplever vi en kraftig stigning i efterspørgslen inden for J2EE til teleoperatører og banker. Der kan vi stå stærkere sammen end hver for sig, siger direktøren.

På udkig efter opkøb

Den danske afdeling af Cybercom blev etableret i 2001 med fokus på konsulentbistand inden for Java og Oracle. Går alt efter planen, er købet af Java House blot et i en række, da opkøb er del af strategien for vækst herhjemme.

- Vi kigger efter virksomheder, som fokuserer på det samme som os, som vi kan slå os sammen med. Vi er en del af en velkonsolideret koncern, som har pengene til den slags, siger Peter Keller-Andreasen.

Cybercom har med Java House 30 ansatte i Danmark og præsterede sidste år en omsætning på 12 millioner kroner. For 2003 venter Peter Keller-Andreasen kraftig vækst.

- Siden juni 2002 har vi haft overskud måned for måned, og jeg tror, vi vil se en vækst på 50 procent i omsætningen i år, vel at mærke uden Java House, siger han.

Cybercom-koncernen er noteret på børsen i Stockholm og har samlet 300 ansatte.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS