Efter regnskab: Apple jordens dyreste firma i få timer

Efter et forrygende regnskab smuttede Apple til tops som verdens mest værdifulde selskab. Fornøjelsen varede dog kun kort.

Artikel top billede

Apples aktiekurs strøg så meget til vejrs efter selskabets ganske overvældende kvartalsregnskab, der blev offentliggjort onsdag, at Apple pludselig var jordens mest værdifulde selskab målt på markedsværdi, skriver Financial Times.

Aktiekursen steg efter regnskabet med seks procent, hvilket prisfastsatte Apple til en samlet markedsværdi på knap 2,4 billioner kroner.

Det var nok til, at Apple strøg forbi olieselskabet ExxonMobil, der ellers i lang tid har været verdens mest kostbare selskab, men efter et kursfald på 1,4 procent røg ned på en samlet markedsværdi på 2,36 billioner kroner.

Fornøjelsen varede dog kun onsdagen ud, i det ExxonMobil igen knebent havde overhalet Apple, da de amerikanske børser lukkede onsdag.

Samme manøvre fandt sted i august 2011, hvor Apple på samme måde kort satte sig i tronen som verdens mest værdifulde selskab. Det kan du læse mere om her.

Ifølge Financial Times slår Apple også Exxon og mange andre virksomheder, når det handler om indtjening per medarbejder. Apple tjente sidste år nemlig mere end 2,3 millioner krner per ansat, skriver avisen.

Forrygende salg

Apple har haft et helt forrygende salg af især den nye iPhone 4S, der samlet har ført til, at salget af iPhone er steget med et salg på 37 millioner telefoner med hele 128 procent i det sidste kvartal af 2011 sammenlignet med samme kvartal i 2010.

På det amerikanske marked er iOS nu største smartphone-styresystem med en markedsandel på 44,9 procent mod Androids 44,8 procent.

Android er ifølge Financial Times størst på det europæiske marked.

Apple har indtil videre i alt solgt 315 millioner iOS-baserede maskiner verden over.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job