Virtualiserings-selskab skovler penge ind

Tocifrede vækstrater er blevet til en fast rutine for virtualiseringsselskab.

Artikel top billede

Læs også:
Kæmpe-kundeflugt fra VMware er under opsejling

Se hvad VMwares nye licensregler betyder for dig

Virtualiserings-verdenens førerhund, VMware, kan endnu engang grine hele vejen hen til banken. 
 
For it-selskabets regnskab viser en omsætningsvækst på 32 procent i forhold til 2010, hvilket ligger helt i tråd med tidligere års regnskabsaflæggelser, hvor vækstraterne i visse tilfælde har ligget helt oppe over 40 procent. 
 
VMwares årsomsætning for 2011 ligger i kolde kontanter på godt 21 milliarder kroner, hvor fjerde kvartal slog selskabets egen rekord med en omsætning på seks milliarder kroner.
 
Nettoindtjeningen i 2011 lå på godt fire milliarder kroner, hvilket er en stigning på 50 procent i forhold til sidste år.
 
Du kan se regnskabet her
 
Fokus fremad
Mens VMware kan fremvise tal med tocifrede vækstrater over hele linjen, forsøger selskabets direktør, Paul Maritz, at fokusere på, hvordan VMware fremdadrettet skal holde sine aktionærer glade og tilfredse.
 
"Mens kunderne fortsætter med at transformere deres informationsteknologi, er det vores opgave at udvikle løsninger, som går videre end at kunne skære i omkostninger ved at give forretnings- og konkurrencemæssig værdi," udtaler Paul Maritz i forbindelse med VMwares årsregnskab.
 
I efteråret havde virtualiseringsvirksomheden trommet 7.000 it-nørder og -forretningsfolk sammen for at fortælle om sine konkrete fremtidsplaner for kundernes it-infrastruktur, og det kan du læse om her.

Læs også:
Kæmpe-kundeflugt fra VMware er under opsejling

Se hvad VMwares nye licensregler betyder for dig

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS