Virtualiserings-selskab skovler penge ind

Tocifrede vækstrater er blevet til en fast rutine for virtualiseringsselskab.

Artikel top billede

Læs også:
Kæmpe-kundeflugt fra VMware er under opsejling

Se hvad VMwares nye licensregler betyder for dig

Virtualiserings-verdenens førerhund, VMware, kan endnu engang grine hele vejen hen til banken. 
 
For it-selskabets regnskab viser en omsætningsvækst på 32 procent i forhold til 2010, hvilket ligger helt i tråd med tidligere års regnskabsaflæggelser, hvor vækstraterne i visse tilfælde har ligget helt oppe over 40 procent. 
 
VMwares årsomsætning for 2011 ligger i kolde kontanter på godt 21 milliarder kroner, hvor fjerde kvartal slog selskabets egen rekord med en omsætning på seks milliarder kroner.
 
Nettoindtjeningen i 2011 lå på godt fire milliarder kroner, hvilket er en stigning på 50 procent i forhold til sidste år.
 
Du kan se regnskabet her
 
Fokus fremad
Mens VMware kan fremvise tal med tocifrede vækstrater over hele linjen, forsøger selskabets direktør, Paul Maritz, at fokusere på, hvordan VMware fremdadrettet skal holde sine aktionærer glade og tilfredse.
 
"Mens kunderne fortsætter med at transformere deres informationsteknologi, er det vores opgave at udvikle løsninger, som går videre end at kunne skære i omkostninger ved at give forretnings- og konkurrencemæssig værdi," udtaler Paul Maritz i forbindelse med VMwares årsregnskab.
 
I efteråret havde virtualiseringsvirksomheden trommet 7.000 it-nørder og -forretningsfolk sammen for at fortælle om sine konkrete fremtidsplaner for kundernes it-infrastruktur, og det kan du læse om her.

Læs også:
Kæmpe-kundeflugt fra VMware er under opsejling

Se hvad VMwares nye licensregler betyder for dig

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S