Virtualiserings-selskab skovler penge ind

Tocifrede vækstrater er blevet til en fast rutine for virtualiseringsselskab.

Artikel top billede

Læs også:
Kæmpe-kundeflugt fra VMware er under opsejling

Se hvad VMwares nye licensregler betyder for dig

Virtualiserings-verdenens førerhund, VMware, kan endnu engang grine hele vejen hen til banken. 
 
For it-selskabets regnskab viser en omsætningsvækst på 32 procent i forhold til 2010, hvilket ligger helt i tråd med tidligere års regnskabsaflæggelser, hvor vækstraterne i visse tilfælde har ligget helt oppe over 40 procent. 
 
VMwares årsomsætning for 2011 ligger i kolde kontanter på godt 21 milliarder kroner, hvor fjerde kvartal slog selskabets egen rekord med en omsætning på seks milliarder kroner.
 
Nettoindtjeningen i 2011 lå på godt fire milliarder kroner, hvilket er en stigning på 50 procent i forhold til sidste år.
 
Du kan se regnskabet her
 
Fokus fremad
Mens VMware kan fremvise tal med tocifrede vækstrater over hele linjen, forsøger selskabets direktør, Paul Maritz, at fokusere på, hvordan VMware fremdadrettet skal holde sine aktionærer glade og tilfredse.
 
"Mens kunderne fortsætter med at transformere deres informationsteknologi, er det vores opgave at udvikle løsninger, som går videre end at kunne skære i omkostninger ved at give forretnings- og konkurrencemæssig værdi," udtaler Paul Maritz i forbindelse med VMwares årsregnskab.
 
I efteråret havde virtualiseringsvirksomheden trommet 7.000 it-nørder og -forretningsfolk sammen for at fortælle om sine konkrete fremtidsplaner for kundernes it-infrastruktur, og det kan du læse om her.

Læs også:
Kæmpe-kundeflugt fra VMware er under opsejling

Se hvad VMwares nye licensregler betyder for dig

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Jet Time A/S

    Dataanalytiker (Data Analyst)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect