Kæmpe-kundeflugt fra VMware er under opsejling

Mange af VMwares virtualiserings-kunder overvejer at droppe selskabet. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Tænk dig godt om og spar kassen på virtualisering

Se hvad VMwares nye licensregler betyder for dig

Her er VMwares tre planer for din it-infrastruktur

VMware er den ukronede konge på toppen af virtualiserings-bjerget, men selskabet står nu åbenbart over for et stormvejr af ukendt styrke, der muligvis kan blæse det ned fra tinderne.  

En amerikansk undersøgelse foretaget af Vanson Bourne på vegne af virtualiserings-managementfirmaet Veeam Software viser, at op mod 38 procent af it-beslutningstagerne i 578 amerikanske og europæiske virksomheder med mere end 1.000 ansatte overvejer at skifte virtualiserings-leverandør til næste år.
 
Det skriver Ars Technica.

Dyr licens og modenhed hos de andre

Årsagerne til, at it-beslutningstagerne overvejer at kaste VMwares velafprøvede løsninger overbord, er hovedsageligt VMwares nye licens-model, modenhed hos andre virtualiseringsselskaber og generelle omkostninger.
 
Vanson Bourne-undersøgelsen viser, at VMwares hypervisor, der er selve virtualiserings-motoreren ved at skille software- og hardwarelaget ad i serverne til oprettelsen af de virtuelle maskiner, dominerer markedet.
 
Omkring 67,6 procent af de adspurgte virksomheder kører med VMwares hypervisor, mens 16,4 procent har Hyper-V fra Microsoft, og Citrix har en markedsandel på 14,4 procent.
 
De store er hos VMware
Især Microsofts Hyper-V anses for at være den helt store konkurrent, da selskabet både kommer med flere management-værktøjer og bedre ydelser som eksempelvis større skalerbarhed.
 
Microsofts Hyper-V anses generelt også som en god løsning for mindre selskaber, der ikke har brug for den store palette af management-værktøjer, som VMware kan tilbyde.  

  
 
Læs også:
Tænk dig godt om og spar kassen på virtualisering

Se hvad VMwares nye licensregler betyder for dig

Her er VMwares tre planer for din it-infrastruktur

Kan blive meget svært at skifte på grund af hypervisorens kroge

Åbningen af markedet mod de små og mellemstore virksomheder kan også vise sig at blive en udfordring for VMwares markedsandel, da det her kan noteres, at 955 af de 1.000 største selskaber i USA er VMware-kunder.
 
Mon dog...
Om åbningen af markedet kun er en trussel mod markedsandelen, eller om udviklingen i virtualiseringsindustrien også vil ramme VMware på omsætningen, stiller Gartner-analytiker Chris Wolf store spørgsmålstegn ved.   
 
"Det faktum, at næsten 40 procent siger, at de vil skifte deres primære hypervisor i de næste 12 måneder, virker næsten absurd på mig. Der er så mange kroge i hypervisoren," siger Chris Wolf til Ars Technica.

Han henviser til, at et skifte af hypervisor også vil betyde betydelige ændringer i selskabernes sikkerheds-, backup- og disaster recovery-processer.
 
"Når du tilføjer en anden hypervisor til datacentret, så begynder du at skabe nogle af de samme disaster recovery-problemer, som du i første omgang begyndte at bruge virtualisering for at løse," fortsætter Gartner-analytikeren.
 
Uden at nævne, at VMwares management-programmer kun virker med virksomhedens egen hypervisor, peger Chris Wolf på, at hvad selskaber måske vinder på lavere licensomkostninger, det taber de på andre områder, når de interne processer skal tilpasses to hypervisorere - eller en hypervisor fra et andet selskab. 

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job