Se hvad VMwares nye licensregler betyder for dig

En ny licensmodel fra VMware kan give hovedpine og lommesmerter til kunderne.

Artikel top billede

Tegning: Lene Sekjær. (Foto: Lene Sekjær)

Læs også:

Hot it-emne får 7.000 it-folk til at mødes i København

På VMwares virtualiseringskonference, VMworld Europe, der bliver afholdt i Bella Center i disse dage, er der forvirret mumlen om selskabets nye licensbetingelser i krogene.

De nye licensregler blev introduceret ved lanceringen af VMwares flagskibsprodukt, vSphere 5 i sommers og går helt fundamentalt ud på, at VMware i tilskud til den traditionelle CPU-licensmodel også licenserer på mængden af RAM i det virtuelle miljø.

Samtidig har virtualiseringsselskabet også opgraderet kunder på 'Advanced'-licensmodellen til 'Enterprise'-modellen, hvilket betyder, at 'Advanced'-kunderne får flere storage-features som eksempelvis Storage vMotion og vStorage API's for array-integration med i prisen.

Nogle ender med håret i postkassen

Men hvad betyder den nye RAM-afregning egentlig i praksis, hvis man opgraderer til vSphere 5?

Business manager Jacob Elkjær fra konsulenthuset Axcess forklarer, at det først og fremmest kan være dårlige nyheder for selskaber, der lige har været ude og investere i ny hardware med masser af RAM.

"I et VMware-miljø laver CPU'en ikke meget af arbejdet, men ressourcetrækket går hovedsageligt på RAM, diske og netværket. Så hvis en VMware-kunde har nye servere med masser af RAM, kan de ende med håret i poskassen og en noget højere regning end forventet," forklarer han.

Han betegner dog samtidig VMwares nye prismodel som "en genistreg" set igennem VMware-briller.

"Licensmodellen kommer samtidig med en noget kedelig vSphere 5-lancering, og licensmodellen kan gøre kunderne nysgerrige, så de kontakter VMware for en snak og et eventuelt køb," siger han.

RAM-licens gav rama-skrig

Samtidig med RAM-licenseringen introducerede VMware et loft for, hvor mange såkaldte vRAM per CPU en kunde kan bruge.

Her betyder vRAM den samlede pulje af RAM, som de fysiske hosts benytter i hele det virtualiserede miljø.

Den nye RAM-licensering medførte et ramaskrig blandt VMware-kunderne, hvorefter VMware hævede loftet for RAM-forbruget per CPU få uger efter introduktionen af den nye licensmodel.

"Der kan i modsætning til den gamle licens-model være kunder, der givetvis slipper noget billigere, fordi VMware nu giver ubegrænset CPU-forbrug til de store kunder," forklarer Jacob Elkjær.

Men it-chefen skal holde tungen lige i munden, fordi VMware stadig holder fast i sin traditionelle CPU-licensmodel til sine mindre kunder på vSpehere 5, hvis mængden af RAM per fysiske maskine overgår den samlede sum af CPU'er.

På vSpehere 4.1 skulle alle kunder derimod hoste op for CPU-licenserne.

Har spurgt kunderne

VMware selv forklarer, at selskabet har ændret sine licensregler efter krav fra en skare af små, mellemstore og store kunder blandt dets mere end 300.000 kunder.

Selskabet fortæller, at den nye licens-model er fremkommet, fordi VMware ønsker at gå fra en hardware-model til en forbrugsorienteret model.

Samtidig siger selskabet, at licenseringen er baseret på den gennemsnitlige procentvise allokering af fysiske RAM på de virtuelle maskiner over 12 måneder, så ved eventuelle og kortvarige spikes på RAM-forbruget vil kunderne ikke blive afkrævet en merpris.

"Lige meget hvad, så vil der altid være nogen, der har problemer med licensreglerne. Vi oplever dog også, at mange får en god business case med vores nye licensmodel", fortæller VMwares marketingschef, Rick Jackson, på et pressemøde på VMworld-konferencen.

Efterfølgende fortæller han til Computerworld, at mindre end to procent af kunderne vil opleve en negativ business case som følge af de nye licensregler.

Læs også:

Hot it-emne får 7.000 it-folk til at mødes i København

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Capgemini Danmark A/S

    Cloud Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S