Silkeborgs IT Optima fri af 2M's konkursbo

Softwareproducenten IT Optima er endelig blevet fri af konkursboet efter 2M Invest, der ejede 31 procent af selskabet. Silkeborg Udviklingsselskab har købt 2M's ejerandel og sagt farvel til den hidtidige direktør.

En kamp på 18 måneder for at slippe ud af konkursboet efter 2M Invest er slut for softwareselskabet IT Optima, skriver Erhvervsbladet.

Selskabet var et af de flere end 30 selskaber i porteføljen hos Michael Mathiesens krakkede ventureselskab 2M Invest.

2M Invest ejede ved konkursen 31 procent af softwareselskabet.

Nu har Silkeborg Udviklingsselskab købt de 31 procent ud af konkursboet for et ikke oplyst beløb.

Og i samme ombæring har ejerne valgt at skille sig af med den hidtidige direktør, Henrik Nørrelykke.

- Henrik Nørrelykke blev sat ind i selskabet, fordi han passede perfekt ind i de vækstambitioner, der var, da 2M styrede begivenhederne, siger den nytiltrådte administrerende direktør, Jens Søndergaard, til Erhvervsbladet.

- Og selv om vi stadig har internationale ambitioner, kommer det til at foregå i et andet tempo, forklarer han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere