Hackergruppe sender tre politiske partier i sort

Tre politiske partiers websider måtte en tur i hegnet efter mødet med hacktivister fra Anonymous. De er utilfredse med pirat-lov.

Artikel top billede

Læs også:
EU godkender omstridt ACTA-aftale

Her er indholdet af antipirat-aftalen ACTA

Hackergruppen Anonymous har angrebet mindst tre danske politiske partiers websider.

Angrebene er gået ud over SF, Dansk Folkeparti og Venstre, der alle har haft uventet besøg.

Værst gik det ud over Socialistisk Folkepartis hjemmeside, der blev lukket helt ned og Dansk Folkepartis EU-webside, der blev forsynet med denne besked:

"Vi er Anonymous. Det er kommet til vores kendskab, at Morten Messerschmidt har udtryk bekymring om ACTA. Dog har han ikke taget afstand fra dette uhyrlige indgreb i vores frihed!"

Det skriver ekstrabladet.dk

Hos partiet Venstre var man kun berørt af angrebet i få minutter, hvorefter man fik tingene på ret kurs igen.

Angreb mod antipirat-lov

Angrebene er angiveligt foretaget af hacktivister fra Anonymous, der er utilfreds med de danske partiers stillingtagen til antipirat-loven, der hedder ACTA.

ACTA opfattes af nogle grupper som en udvidet udgave af det amerikanske lovforslag, SOPA, der for kort tid siden blev forkastet i den amerikanske kongres.

Blandt andet efter omfattende protester fra eksempelvis Wikipedia.

Læs også: Her er indholdet af antipirat-aftalen ACTA

"Vi gør det det her, indtil der er bare en enkelt politiker, som stiller sig op og tager kraftigt afstand fra ACTA, der kommer til at gå voldsomt ud over helt almindelige borgere," siger hackeren 'Locutuz' fra Anonymous til ekstrabladet.dk.

Der er dog ikke den store politiske opbakning bag angreben, der beskrives som "møgirriterende" af SF's Jesper Petersen, som er politisk ordfører.

"Der er noget selvmodsigende i at være aktivist for ytringsfrihed og frihedsrettigheder og så blokere andres hjemmesider. Det er jo en total udemokratisk metode," siger han til Ekstrabladet.

Læs også:
EU godkender omstridt ACTA-aftale

Her er indholdet af antipirat-aftalen ACTA

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS