Hackergruppe sender tre politiske partier i sort

Tre politiske partiers websider måtte en tur i hegnet efter mødet med hacktivister fra Anonymous. De er utilfredse med pirat-lov.

Artikel top billede

Læs også:
EU godkender omstridt ACTA-aftale

Her er indholdet af antipirat-aftalen ACTA

Hackergruppen Anonymous har angrebet mindst tre danske politiske partiers websider.

Angrebene er gået ud over SF, Dansk Folkeparti og Venstre, der alle har haft uventet besøg.

Værst gik det ud over Socialistisk Folkepartis hjemmeside, der blev lukket helt ned og Dansk Folkepartis EU-webside, der blev forsynet med denne besked:

"Vi er Anonymous. Det er kommet til vores kendskab, at Morten Messerschmidt har udtryk bekymring om ACTA. Dog har han ikke taget afstand fra dette uhyrlige indgreb i vores frihed!"

Det skriver ekstrabladet.dk

Hos partiet Venstre var man kun berørt af angrebet i få minutter, hvorefter man fik tingene på ret kurs igen.

Angreb mod antipirat-lov

Angrebene er angiveligt foretaget af hacktivister fra Anonymous, der er utilfreds med de danske partiers stillingtagen til antipirat-loven, der hedder ACTA.

ACTA opfattes af nogle grupper som en udvidet udgave af det amerikanske lovforslag, SOPA, der for kort tid siden blev forkastet i den amerikanske kongres.

Blandt andet efter omfattende protester fra eksempelvis Wikipedia.

Læs også: Her er indholdet af antipirat-aftalen ACTA

"Vi gør det det her, indtil der er bare en enkelt politiker, som stiller sig op og tager kraftigt afstand fra ACTA, der kommer til at gå voldsomt ud over helt almindelige borgere," siger hackeren 'Locutuz' fra Anonymous til ekstrabladet.dk.

Der er dog ikke den store politiske opbakning bag angreben, der beskrives som "møgirriterende" af SF's Jesper Petersen, som er politisk ordfører.

"Der er noget selvmodsigende i at være aktivist for ytringsfrihed og frihedsrettigheder og så blokere andres hjemmesider. Det er jo en total udemokratisk metode," siger han til Ekstrabladet.

Læs også:
EU godkender omstridt ACTA-aftale

Her er indholdet af antipirat-aftalen ACTA

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job