Detaljer slipper ud: Sådan bliver Office 15-interfacet

Anonyme kilder afslører Microsofts design-planer for den næste Office-pakke.

Artikel top billede

Læs også:

Microsoft: Her er planen for vores næste Office-pakke

Tirsdag kunne Microsoft meddele, at man nu har sendt den næste version af Office-pakken, kodenavn Office 15, ud i test blandt en lukket kreds af brugere.

Det såkaldte Technical Preview Program er underlagt non-disclosure kontrakter, for at Microsoft kan holde kortene tættest muligt til kroppen - men detaljerne er tilsyneladende alligevel begyndt at sive.

I hvert fald har The Verge en artikel om brugergrænseflade-designet i Office 15.

Artiklen bygger på udsagn fra anonyme kilder, der fortæller, at interfacet bliver mere touch-venligt, end vi har set i tidligere versioner af Office, men at der vil ikke blive tale om et rent Metro-design, som er navnet for touch-brugergrænsefladen i det kommende Windows 8.

Kilderne skal blandt andet have afsløret, at designet i kerne-applikationerne i Office vil forsøge at give mere plads til selve indholdet ved hjælp af flere tomme områder og brug af færre linjer til ikoner og lignende.

The Verge skriver dog samtidig, at mindst to Windows 8 Office-applikationer, OneNote og Lync, vil blive udviklet ved hjælp af WinRT, der er Microsoft programmerings-løsning til Metro-apps.

Kontroversielt design

Det tekniske preview-program er for en lukket kreds, men allerede til sommer vil Microsoft være klar med den første offentlige beta. Til den tid vil vi få vished om, hvordan Office 15 og Metro-stilen hænger sammen.

Da Microsoft præsenterede Metro-brugergrænsefladen i det kommende Windows 8, blev planerne mødt med en del skepsis blandt Windows-brugerne.

Siden har det dog vist sig, at Metro-grænsefladen vil kunne slås fra, så man kan få det klassiske Windows-skrivebord. 

Microsofts Metro-design er kommet på banen, fordi selskabet ønsker at udbrede Windows til langt flere typer hardware - eksempelvis tablet-pc'er, hvor touch-navigationen hersker.

Læs også:

Microsoft: Her er planen for vores næste Office-pakke

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS