Sådan skaffede it-iværksætter kapital i en krisetid

Trods krisetider lykkedes det for en lille dansk it-iværksætter at skaffe kapital til at finansiere virksomhedens vækst. Se her, hvordan det lykkedes.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
It-iværksætter får nej i banken - mangler fysiske produkter

Derfor har it-iværksættere svært ved at komme i gang

Banker: Sådan låner du penge som it-iværksætter

Autolog Systems er et dansk software-firma, der har specialiseret sig i at udvikle software til GPS-baserede kørebøger samt tracking- og flådestyringsløsninger.

Siden etableringen i 2006 har firmaet ekspanderet, men som det er sket for så mange andre virksomheder, gik deres udvikling i stå, da finanskrisen rullede ind over Danmark.

Men medstifter og direktør i Autolog, Robert Holm, skaffede finansiering til virksomhedens vækstplan med en vækstkaution for et lån i Nordea.

"Vi havde brug for kapital til at føre vores vækstplaner ud i livet, men ingen af os kunne stille tilstrækkelig sikkerhed i vores huse eller biler til at låne de penge i banken, vi havde brug for. Derfor blev det en vækstkaution fra Vækstfonden, der fik vores finansiering til at falde på plads," siger Robert Holm.

"Vi var tvunget til at skabe vækst for at undgå, at vi blev rendt over ende af vores konkurrenter. Hvis man ikke følger med udviklingen i vores branche, bliver man hægtet af. Derfor var det afgørende, at vi fik råd til at føre vores ekspansionsplaner ud i livet nu og ikke først om fem år," fortæller han.

Forretningsidé og lidt til

Ifølge Nordea er det blevet almindeligt at benytte Vækstkaution i sager, der eller ville have svært ved at blive bevilget.

"Når vi tager stilling til en lånesag, så lægger vi mest vægt på, at vi tror på kundens forretningsidé," siger underdirektør i Nordea, Claus Greve.

"Vi skal også tro på kundens mulighed for at realisere planerne. I unge virksomheder og vækstvirksomheder kan der ofte mangle egenkapital i forhold til investeringsønskerne, og her er Vækstkaution en god mulighed for alligevel at kunne finde en løsning," siger Claus Greve.

Med støtte fra Vækstfonden, der er en statslig fond, som hjælper iværksættere på vej med kapital og kompetencer, fik Autolog således 'good standing' i banken.

"Vores lån i Nordea med Vækstkaution betyder, at vi kan føre vores vækstplan ud i livet, og at vi i den nærmere fremtid vil ansætte nye medarbejdere, udvide forretningen og indtage det norske og svenske marked," siger Robert Holm.

Læs også:
It-iværksætter får nej i banken - mangler fysiske produkter

Derfor har it-iværksættere svært ved at komme i gang

Banker: Sådan låner du penge som it-iværksætter

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse