Banker: Sådan låner du penge som it-iværksætter

Ifølge it-iværksætterne er det uhyre svært at låne penge til driften. Her kan du se hvad, der kræves, før du går i banken.

Artikel top billede

Læs også:
It-iværksætter får nej i banken - mangler fysiske produkter

Derfor har it-iværksættere svært ved at komme i gang

Sådan ser en typisk dansk it-iværksætter ud

Det er svært at låne penge i banken, hvis man er it-iværksætter.

Den melding får man i hvert tilfælde både fra IT-Branchens direktør og fra iværksætterne selv.

Men ifølge bankernes interesseorganisation, Finansrådet, har it-iværksættere ikke vanskeligere vilkår end de øvrige virksomheder i Danmark.

Her forklarer Finansrådet, hvad du skal være opmærksom på.

Samme regler for alle

"Det er ikke sådan, at it-iværksættere er anderledes eller har en rød plet i panden, og derfor nægtes lån, når de kommer ind i banken," siger Sine Worm Jensen, erhvervspolitisk konsulent i Finansrådet.

Det er ikke bankernes opgave at formidle risikovillig kapital, men at låne til drift, fastslår hun.

Med udgangspunkt i det grundvilkår mener hun ikke, at der gælder specielle regler for it-iværksættere.

"It-iværksættere bliver vurderet ud fra en række kriterier, der ligger helt på linje med andre, der ønsker at optage et lån. Det handler ene og alene om, hvorvidt banken vurderer, om pengene kommer ind igen," forklarer hun.

"Der er selvfølgelig nogle unikke udfordringer og markeder for it-virksomheder, men hvis banken vurderer, at et projekt kan kaste penge af sig, så er jeg ikke i tvivl om, at banken også vil yde et lån."

Hun tilføjer dog, at bankerne er mere konservative i dag end for nogle år siden.

Det skyldes, at vi er midt i en krise, og derfor står bankerne overfor nogle nye lovmæssige kapitalkrav.

"Men den situation må alle låntagere acceptere," siger hun.

Software er godt nok

Der er ifølge Sine Worm Jensen heller ikke problemer med at stille immaterielle produkter, eksempelvis software, som sikkerhed for et lån.

"Virksomheden skal have en tilstrækkelig egenkapital og en række sikkerheder for det beløb, der lånes. Det gælder generelt."

"I forbindelse med eksempelvis software-produktion har man en alternativ pantform, der hedder fordringspant, som kan anvendes som sikkerhed," forklarer hun.

"Med iværksættere er risikobilledet større, og derfor kan det være en svær øvelse at låne. Hvis man har et par år på bagen og derved har bevist, at man kan drive forretning, bliver det nemmere."

Banken lægger desuden en menneskelig værdi ind over sine vurderinger.

"Det handler også om, hvilken person man sidder overfor. Er det en, der kan lede en virksomhed? Naturligvis skal man forstå produktet, men det er en helhedsvurdering af virksomheden," fortæller Sine Worm Jensen om bankernes rolle.

"Hvis man har behov for risikovillig kapital, skal man ikke bruge banken, men have forbindelse til private investorer."

Læs også:
It-iværksætter får nej i banken - mangler fysiske produkter

Derfor har it-iværksættere svært ved at komme i gang

Sådan ser en typisk dansk it-iværksætter ud

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Rekvirent til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Cyber Security Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Jyske Bank

    Software Udvikler - .NET/Cloud

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly