Nyt Android-styresystem skaber problemer

Googles Android 4.0 skaber tilsyneladende problemer for en del smartphone- og tablet-brugere.

Artikel top billede

Læs også:

Verdens bedste smartphone får nyt styresystem

Flere af de største producenter af smartphones med Android opgraderer i disse uger deres produkter til den nyeste version af styresystemet, 4.0 - også kendt som Ice Cream Sandwich.

Android 4.0 kommer med en række nyheder og er generelt blevet rost for at være et mere komplet og sammenhængende styresystem.

Det viser sig imidlertid, at Android 4.0 også har den uheldige sideeffekt, at brugernes smartphones og tablets pludselig ikke holder batteri så længe, som de plejede.

I hvert fald er det den melding, der kommer fra en del Android-brugere rundt omkring på nettet.

"Forfærdelig batteritid. Android OS bruger det meste af batteriet nu. Kan knap holde 10 timer, når telefonen måske bruges omkring en time i den periode," skriver en bruger i Googles eget support-forum for Nexus S.

"Jeg opdaterede til 4.0 ICS, og batteriet holdt fint de første par dage. Nu holder det kun i nogle få timer. Til at starte med holde det i to dage. Hvad sker der???" lyder det et andet sted fra en ejer af en LG Optimus.

Der er blevet skrevet om problemerne siden før jul, og de eksisterer tilsyneladende stadig for nogle brugere, selvom Google har postet løsnings-forslag flere gang.

Galaxy S II også ramt 
I Computerworlds eget debat-forum er der en Android-bruger, der pludselig har fået problemer med opgradering til Android 4.0.3. på en Galaxy S II:

"... efter opgradering er batteriforbruget i standby vokset betydeligt!!! Fra morgen til aften (cirka 15 timer) på standby er batteriniveauet faldet fra 100 procent til cirka 50 procent. Min gamle Android 2.6 faldt typisk kun til cirka 85 procent på samme tid ved standby-brug," lyder en kommentar fra en læser.

Hos GSMArena viser en benchmark imidlertid, at Ice Cream Sandwich faktisk forbedrer batteritiden en smule på Galaxy S II.

Batteriproblemerne med Ice Cream Sandwich rammer dog tilsyneladende bredt, da man kan finde indlæg om problemet på mange forskellige hardware-produkter.

En ejer af en Motorola Xoom-tablet skriver:

"Før ICS plejede jeg at kunne lægge min Xoom fra mig i et par dage med kun periodisk brug, uden at batteriet blev tømt. Nu skal jeg oplade den hver 32. time eller der omkring, selvom jeg slet ikke har brugt den. Under forbrug står "Exchange Services" som den primære batteri-dræner. Jeg har ændret opdateringen til hver tredje time, men det har ikke hjulpet."

Et lignende batteriproblem eksisterede i øvrigt i Apples iPhone 4S, da den blev lanceret sammen med iOS 5 sidste år.

Apple har senere forsøgt at stoppe batteri-drænet med en iOS-opdatering.

Læs også:

Verdens bedste smartphone får nyt styresystem

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg