Nyt Android-styresystem skaber problemer

Googles Android 4.0 skaber tilsyneladende problemer for en del smartphone- og tablet-brugere.

Artikel top billede

Læs også:

Verdens bedste smartphone får nyt styresystem

Flere af de største producenter af smartphones med Android opgraderer i disse uger deres produkter til den nyeste version af styresystemet, 4.0 - også kendt som Ice Cream Sandwich.

Android 4.0 kommer med en række nyheder og er generelt blevet rost for at være et mere komplet og sammenhængende styresystem.

Det viser sig imidlertid, at Android 4.0 også har den uheldige sideeffekt, at brugernes smartphones og tablets pludselig ikke holder batteri så længe, som de plejede.

I hvert fald er det den melding, der kommer fra en del Android-brugere rundt omkring på nettet.

"Forfærdelig batteritid. Android OS bruger det meste af batteriet nu. Kan knap holde 10 timer, når telefonen måske bruges omkring en time i den periode," skriver en bruger i Googles eget support-forum for Nexus S.

"Jeg opdaterede til 4.0 ICS, og batteriet holdt fint de første par dage. Nu holder det kun i nogle få timer. Til at starte med holde det i to dage. Hvad sker der???" lyder det et andet sted fra en ejer af en LG Optimus.

Der er blevet skrevet om problemerne siden før jul, og de eksisterer tilsyneladende stadig for nogle brugere, selvom Google har postet løsnings-forslag flere gang.

Galaxy S II også ramt 
I Computerworlds eget debat-forum er der en Android-bruger, der pludselig har fået problemer med opgradering til Android 4.0.3. på en Galaxy S II:

"... efter opgradering er batteriforbruget i standby vokset betydeligt!!! Fra morgen til aften (cirka 15 timer) på standby er batteriniveauet faldet fra 100 procent til cirka 50 procent. Min gamle Android 2.6 faldt typisk kun til cirka 85 procent på samme tid ved standby-brug," lyder en kommentar fra en læser.

Hos GSMArena viser en benchmark imidlertid, at Ice Cream Sandwich faktisk forbedrer batteritiden en smule på Galaxy S II.

Batteriproblemerne med Ice Cream Sandwich rammer dog tilsyneladende bredt, da man kan finde indlæg om problemet på mange forskellige hardware-produkter.

En ejer af en Motorola Xoom-tablet skriver:

"Før ICS plejede jeg at kunne lægge min Xoom fra mig i et par dage med kun periodisk brug, uden at batteriet blev tømt. Nu skal jeg oplade den hver 32. time eller der omkring, selvom jeg slet ikke har brugt den. Under forbrug står "Exchange Services" som den primære batteri-dræner. Jeg har ændret opdateringen til hver tredje time, men det har ikke hjulpet."

Et lignende batteriproblem eksisterede i øvrigt i Apples iPhone 4S, da den blev lanceret sammen med iOS 5 sidste år.

Apple har senere forsøgt at stoppe batteri-drænet med en iOS-opdatering.

Læs også:

Verdens bedste smartphone får nyt styresystem

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job