Verdens bedste smartphone får nyt styresystem

Smartphonen, der netop er kåret som verdens bedste, får nyt styresysten.

Artikel top billede

Sådan ser Android 4.0 ud i den rå udgave fra Google. Flere producenter putter dog deres egen "skal" oven på styresystemet.

Læs også:

Eksperter: Her er verdens bedste smartphone

Her er Googles nye Android 4.0 - se billederne

Samsungs Galaxy S II blev i forbindelse med Mobile World Congress kåret som verdens bedste smartphone i 2011.

Nu får den populære telefon endnu et løft, idet det sydkoreanske selskab netop har meddelt, at Android 4.0 - også kendt som Ice Cream Sandwich - er på vej ud på Galaxy S II.

Blandt de nye funktioner, som Samsung selv fremhæver, er, at man kan anvende ansigtsgenkendelse til login, få automatiske advarsler ved udlands-telefoni og data-brug, og at det er nemmere at skifte mellem åbne apps.

Android 4.0 kan downloades til Galaxy S II via Samsungs egen tjeneste, Kies, ligesom en del brugere af denne telefon vil få opgraderingen fra teleoperatøren.

Samsung på toppen

Samsung har i de seneste år sammen med primært Apple haft betydelig succes med at sælge smartphones.

I IDC's opgørelse over producenternes markedsandele i hele 2011, landede Samsung på en andenplads med 21,3 procent, kun overgået af Nokia med 27 procent af det globale marked for mobiltelefoner.

Finnerne er imidlertid midt i en alvorlig krise og mister derfor markedsandele, 7,9 procent fra 2010 til 2011, mens det går i en noget mere positiv retning for Samsung, der øgede markedsandelen med 17,9 procent.

Apple kom ind på tredjepladsen med seks procent - men havde til gengæld den suverænt største vækst fra 2010 til 2011 med 96,2 procent.

Det nye Android 4.0

Android 4.0 blev præsenteret af Google helt tilbage i oktober sidste år, men det er forskelligt fra telefon til telefon og producent til producent, hvornår og om opdateringer kommer.

Android 4.0 kan anvendes på både smartphones og tablet-pc'er og byder på flere nyheder i forhold til de tidligere versioner. Blandt andet har brugergrænsefladen fået en ansigtsløftning, og multitasking fungerer bedre.

Samtidig skal Android 4.0-styresystemet skabe større ensartethed mellem de forskellige Android-produkter, så man undgår såkaldt fragmentering - et hyppigt kritikpunkt ved Android, der anvendes på mange forskellige typer enheder fra mange forskellige producenter.

Samtidig med meddelsen fra Samsung, har HTC netop meddelt, at Android 4.0 nu er på vej til en stribe af selskabets telefoner, heriblandt HTC Sensation. 

Du kan læse mere om mobilproducenternes planer for Android 4.0 her.

Læs også:

Eksperter: Her er verdens bedste smartphone

Her er Googles nye Android 4.0 - se billederne

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it, digitalisering og AI

    Midtjylland

    Banedanmark

    Cyber Security Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren databasespecialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S