KMD afviser kritik: Der er hård konkurrence derude

It-giganten KMD afviser kritik fra konkurrerende it-leverandør, der har holdt møde med konkurrencemyndighed om KMD-priserne.

Artikel top billede

Læs også:

Konkurrencemyndighed ser nærmere på KMD-priser

KMD-konkurrenten Medialogic har sammen med ITEK under Dansk Industri holdt møde med Konkurrencestyrelsen omkring KMD's priser og gøren og laden i markedet, som konkurrenten finder urimelig.

Men hos KMD-direktør for salg og marketing, Karen Nielsen, preller kritikken helt af.

"Vi er ikke enige i kritikken," lyder det fra hende.

Hård konkurrence

Hun mener, at der i de seneste år har "været hård konkurrence på software" til de administrative områder i kommunerne, herunder arbejdsmarkedsområdet.

"Konkurrencen har drevet priserne ned, og det er vores oplevelse, at vi ligger meget tæt med vores konkurrenter," siger Karen Nielsen.

Samtidig er det KMD's erfaring, at "vores succes hos kunderne skyldes, at vi funktionsmæssigt har en yderst konkurrencedygtig løsning." 

"Sammenhængen mellem vores arbejdsmarkedsløsning KMD Opera og vores Business Intelligence-værktøjer er eksempelvis yderst stærk, og vi har i det hele taget et solidt værktøj til tværgående procesoptimering og styring af arbejdsmarkedsområdet," forklarer hun.

Overholder Transitionsaftalen

Endelig påpeger hun, at Transitionsaftalen, der blev oprettet ved KL´s salg af KMD, helt grundlæggende regulerer KMD's priser, produkt-kvalitet, udvikling med videre på en række områder.

"Og vi overholder Transitionsaftalen til punkt og prikke," udtaler hun.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura