KMD afviser kritik: Der er hård konkurrence derude

It-giganten KMD afviser kritik fra konkurrerende it-leverandør, der har holdt møde med konkurrencemyndighed om KMD-priserne.

Artikel top billede

Læs også:

Konkurrencemyndighed ser nærmere på KMD-priser

KMD-konkurrenten Medialogic har sammen med ITEK under Dansk Industri holdt møde med Konkurrencestyrelsen omkring KMD's priser og gøren og laden i markedet, som konkurrenten finder urimelig.

Men hos KMD-direktør for salg og marketing, Karen Nielsen, preller kritikken helt af.

"Vi er ikke enige i kritikken," lyder det fra hende.

Hård konkurrence

Hun mener, at der i de seneste år har "været hård konkurrence på software" til de administrative områder i kommunerne, herunder arbejdsmarkedsområdet.

"Konkurrencen har drevet priserne ned, og det er vores oplevelse, at vi ligger meget tæt med vores konkurrenter," siger Karen Nielsen.

Samtidig er det KMD's erfaring, at "vores succes hos kunderne skyldes, at vi funktionsmæssigt har en yderst konkurrencedygtig løsning." 

"Sammenhængen mellem vores arbejdsmarkedsløsning KMD Opera og vores Business Intelligence-værktøjer er eksempelvis yderst stærk, og vi har i det hele taget et solidt værktøj til tværgående procesoptimering og styring af arbejdsmarkedsområdet," forklarer hun.

Overholder Transitionsaftalen

Endelig påpeger hun, at Transitionsaftalen, der blev oprettet ved KL´s salg af KMD, helt grundlæggende regulerer KMD's priser, produkt-kvalitet, udvikling med videre på en række områder.

"Og vi overholder Transitionsaftalen til punkt og prikke," udtaler hun.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job