KMD's salgsproces i fare: Risikerer at gå helt i stå

Kommunerne og KMD's voldsomme opgør omkring gennemsigtige priser er eskaleret så meget, at det sender KMD's salgsplaner i milliardklassen i farezonen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Slagsmålet mellem kommunerne og KMD om gennemsigtighed om priser på monopol-systemer for milliarder af kroner, risikerer nu at sætte en kæp i hjulet på KMD-ejernes planer om et kommende salg.

Det vurderer professor Anders Drejer fra Aalborg Universitet.

"Salgsprocesser er notorisk følsomme. Jeg tænker, at det igangværende slagsmål endda risikerer at sætte salgsforhandlingerne helt i stå," fortæller Anders Drejer.

Presser prisen

Seneste udvikling i sagen er, at KL nu truer KMD med at hive selskabet i fogedretten], såfremt priserne ikke bliver smidt på bordet inden 1. april.

Samtidig har KMD´s ejere været ude med budskabet om, at et forestående salg formodentlig vil ske allerede inden sommer.

Men konflikten med storkunden - landets kommuner - er en kæmpe joker i forhandlingerne.

"I hvert fald bliver prisen presset af de nuværende problemer," vurderer Anders Drejer.

Gætterier begyndt: Her er de mulige købere
Allerede nu er spekulationerne i gang om, hvem den mulige køber er.

Kapitalfonden Nordic Capital, japanske NTT Data, finske Tieto og EDB ErgoGroup er navnene på nogle mulige købere af KMD, som blev nævnt i dagbladet Børsen i sidste uge, hvor det også kom frem, at et salg af KMD kan ske allerede inden sommerferien.

Ejeren EQT er nemlig lun på et salg. 

Storinvestoren Ib Kuneø, der ejer Atea, fortalte til Børsen, at han ikke er interesseret i KMD, men kapitalfonden Nordic Capital, der ejer EG, kunne være et bud på en køber.

Ib Kunøe anser det nemlig som mest sandsynlig med en ikke-industriel-køber, som eksempelvis Nordic Capital, der angiveligt var med i opløbet, da KMD blev solgt i 2009 af KL.

Omvendt peger IDC-analytiker Nils Molin på  japanske NTT Data og et par andre firmaer, der gerne vil have et ordentlig fodfæste i Danmark.

Herunder finske finske Tieto og EDB ErgoGroup.

Men nu kan striden med kommunerne altså i sidste ende køre en kæp i hjulet for salget, hvor tal i størrelsesorden fem milliarder kroner er blevet luftet.

KMD har ikke ønsket at kommentere artiklen. Hverken ejerne EQT eller ATP er vendt tilbage på Computerworlds henvendelse.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S