Derfor skal du muge grundigt ud i dine applikationer

ComputerViews: Det er ved at være tid til en grundig oprydning i din virksomheds jungle af applikationer. Du kan både spare penge og undgå store ærgrelser.

Artikel top billede

Hånden på hjertet: Ved du nøjagtigt, hvor mange it-applikationer, der kører i din virksomhed?

Og ved du, hvor de bliver anvendt?

Næppe.

Er du it-chef i en virksomhed af blot mellemstørrelse, køber du sikkert alt for meget it. Og i modsætning til de fleste andre produkter og ydelser, som du køber, kan det endda være, at det er noget, som du er villig til at se igennem fingre med. Tingene skal jo bare køre, og du har også andet at give dig til.

Det kan imidlertid være umagen værd at bruge tid på en forårsrengøring i virksomhedens sammenfiltrede virvar af it-systemer.

Det kræver fokus og handlekraft, for alle virksomheders softwaremængde har det med stille og roligt at knopskyde og brede sig.

Undersøgelser har vist, at især virksomheder af en vis størrelse ofte lægger hus til store mængder applikationer, som ikke bliver brugt.

Masser af kraft

It-branchen har altid været propfyldt med innovationskraft, ideer, handlekraft og ambitioner om at tjene penge i enorme mængder.

Der bliver derfor hele tiden lanceret nye opgraderinger, versioner og systemer, som kan noget mere - og kan det bedre - end de gamle applikationer.

Samtidig lever vi i en tid, hvor CIO'en i stigende grad skal tænke mere og mere i forretning og mindre og mindre i drift.

Det er med til at sætte yderligere skub i virksomhedernes fokus på at investere i nye programmer, der bidrager til udviklingen af virksomhedens forretning og bundlinje.

Samtidigt presser den teknologiske udviklingscyklus hele tiden voldsomt på med krav om stadige opgraderinger, der nærer hinanden: Har du købt ét tungt system med mange nye features, er du nødt til også at købe supplementer og opgraderinger, hvis du skal have fuldt udbytte.

Svært at rydde op

Det bliver altså bare sværere at få ryddet op og få afviklet gamle applikationer i takt med, at de nye kommer til.

Det kan være en besværlig og dyr omgang at flytte data over fra gamle applikationer til nye, samtidig med at man skal have styr på, hvordan man håndterer de nye programmer bedst muligt.

På det menneskelige plan kan bestemte applikationer desuden være genstand for stor affektion fra bestemte medarbejdere, og det kan kræve en vis handlekraft at aflive disse systemer mod medarbejdernes vilje. 

Igen: Tingene skal jo bare køre, og du har også andet at give dig til.

Derfor er det så vigtigt at komme i gang

Hvorfor er det så så vigtigt at få foretaget den forårsrengøring?

Det kræver tid, penge og ressourcer at holde gang i de gamle applikationer, som ingen eller meget få mennesker anvender (hvis de da ikke henlever en skjult tilværelse på en glemt server).

Det kan koste licenskroner og øgede udgifter til strøm, hardware og management-timer.

Mange gamle applikationer optager serverplads, som du måske kan bruge til noget andet, der skaber reel værdi.

Det gælder især, hvis applikationer er i anvendelse rundt omkring, mens ubrugte applikationer ikke suger nævneværdig kraft ud.

Et setup med mange applikationer giver dårligere sikkerhed, fordi der er langt flere risisci og flere potentielle sårbarheder at håndtere.

Dyrt og tungt kæmpetrawl

Vigtigst er det imidlertid, at manglende oprydning i it-programmerne hurtigt skaber et dyrt kæmpetrawl af gamle programmer, der trækkes afsted efter virksomheden og gør det tungt og besværligt at udvikle sig og flytte virksomheden i nye retninger.

For enhver moderne virksomhed er det afgørende at kunne reagere og omstille sig til nye it-teknologiske muligheder relativt tjept.

Kun derved kan man høste de gevinster og effektiveringer og smartere måder at gøre tingene på, som ligger til grund for enhver udvikling af software.

Har du endnu ikke foretaget din forårsrengøring, kan det derfor meget vel være, at der snurrer programmer i kælderen, som ingen anvender.

Disse applikationer kan du overveje at udfase.

Samtidig kunne du fremover lægge en - gerne håndfast - plan for, hvornår gamle (men sikkert velfungerende og stabile) applikationer skal udfases.

Ellers kan det meget vel være, at de vil fortsætte med at leve, selvom der indkøbes nyere og bedre systemer, eller du vælger at flytte tingene ud i cloud'en.

Også dette kræver et klart overblik over hvad, der kører hvor.

Først når du får ryddet ordentligt op, kan du med høj og klar røst bedyre, at tingene jo bare kører.

Og så kan du endelig begynde at finde andet at give dig til.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Digitaliseringsstyrelsen

    It-arkitekt til borger.dk med interesse for kunstig intelligens

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job