Avis: Regne-rod i årslønnen for Apples topboss

En regnefejl af de grovere sendte i påsken 2,1 milliarder i hænderne på Apples topboss, Tim Cook. De penge ser Steve Jobs' efterfølger dog ikke noget til lige foreløbig.

Artikel top billede

Læs også:
Apple-topchef den højst betalte direktør i verden

Tim Cook er mere populær end Steve Jobs hos Apple

Klap lige hesten.

For Apples topboss Tim Cook kunne ikke hive en årsindtægt i land på 2,1 milliarder kroner i 2011, som New York Times ellers berettede om i påskedagene.

Det skriver det amerikanske nyhedsmedie CNN, som fremhæver, at hovedparten fra svimlende beløb kommer fra aktier, som dog først bliver udbetalt, når Tim Cook har været hos Apple i 10 år - og altså ikke alene for 2011.

Derfor fik Tim Cook ifølge CNN ikke en million dollar om dagen i 2011, men må derimod "nøjes" med gennemsnitligt knap 600.000 kroner om dagen - eller 213 millioner kroner om året i aktiegevinster over de næste 10 år.

Stadig mangemilliardær

Steve Jobs' efterfølger hos Apple fik dog ikke en rød reje af de mange aktiemillioner i 2011, hvor han derimod kunne hæve den relativt beskedne hyre på fem millioner kroner, en bonus på yderligere fem millioner kroner og frynsegoder for knap 100.000 kroner.

Når aktieudbetalingen sker om 10 år ser det dog i skrivende stund ud til at blive væsentligt større, da Apple-aktien er på himmelflugt.

Med den nuværende aktiekurs kan Tim Cook derfor hæve omkring 3,5 milliarder aktie-kroner som tak for indsatsen om 10 år, ifølge CNN.

Læs også:
Apple-topchef den højst betalte direktør i verden

Tim Cook er mere populær end Steve Jobs hos Apple

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S