Det er er slet ikke slut endnu: Ny Mac-malware fundet

Sabpab udnytter samme sikkerhedshul i Java som Flashback. Her kan du se, hvad du kan gøre for at beskytte dig.

Artikel top billede

Læs også:

Apple tager kampen op mod farlig Mac-malware

Ny trojaner rammer Mac - kan installere sig selv

Computerworld News Service: Som Mac-bruger bør man sikre sig at have installeret Apples seneste opdatering af Java og desuden anvende antivirussoftware, da der er opdaget ny malware, der angriber Mac OS X via et sikkerhedshul i Java.

Den ny malware, der kaldes Sabpab, blev opdaget fredag 13. april og udnytter samme sårbarhed i Java som Flashback til at inficere Mac-computere, advarer sikkerhedsfirmaet Sophos.

Heller ikke Sabpab har brug for, at brugeren foretager sig noget, men kan ligesom Flashback inficere et system alene ved, at brugeren besøger en kompromitteret webside.

"Den nyligt opdagede malware Sabpab er på mange måder er en simpel bagdørs-trojaner. Den forbinder til en kontrolserver ved hjælp af HTTP og kan således modtage kommandoer fra hackere via fjernadgang. De ansvarlige bag et angreb kan gemme skærmbilleder fra inficerede Macs, uploade og downloade filer og køre kommandoer via fjernadgang," oplyser Graham Cluley, der er seniorteknologikonsulent hos Sophos.

Sådan beskytter du din Mac

Hvis du allerede har opdateret Java på din Mac, så er du beskyttet mod denne nye trussel, ligesom de fleste antivirusprogrammer til Mac også vil beskytte mod Sabpab.

Salget af sikkerhedssoftware til Mac ser ud til at være steget pludseligt efter opdagelsen af Flashback tidligere på måneden.

Det er blevet estimeret, at Flashback inficerede over en halv million Mac-computere på verdensplan, og det rygtes endda, at malwaren inficerede adskillige systemer i Apples hovedkvarter i Cupertino, hvilket dog ikke er blevet officielt indrømmet af Apple.

Apple er blevet kritiseret for at tøve i sagen, da den pågældende sårbarhed i Java havde været kendt i over seks uger, før Flashback blev opdaget.

Apple udgav et værktøj til at fjerne Flashback, som dog kun er effektiv overfor de mest almindelige varianter af denne malware.

Adskillige sikkerhedsfirmaer har også udgivet værktøjer til at fjerne Flashback fra Macs, men Kaspersky Lab har været nødsaget til trække sit værktøj tilbage, da det viste sig, at det havde den bivirkning, at det også slettede visse brugerindstillinger.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Apple tager kampen op mod farlig Mac-malware

Ny trojaner rammer Mac - kan installere sig selv

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef for Analyse og Udvikling på sikkerhedsområdet i PET

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest