Kommuner tør ikke udlevere KMD-priser til Kombit

Flere kommuner har valgt at holde igen med deres KMD-priser til Kombit, fordi de frygter for følgerne.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Mens nogle kommuner har valgt at se stort på KMD´s advarsler om, at udlevering af priser til kommunernes fælles it-selskab, Kombit, kan stride mod konkurrenceloven, så er andre mere tilbageholdende.

Således har Computerworld været i kontakt med syv kommuner, der har valgt ikke at sende deres KMD-priser videre til Kombit, hvilket selskabet ellers har bedt om for at tjekke, om der betales for meget.

En af kommunerne er Albertslund Kommune.

"Albertslund Kommune afventer, at sagen om udlevering af data bliver afklaret mellem Kombit, KMD og Konkurrencestyrelsen," lyder det fra Henriette Krag, der er digitaliseringschef i kommunen. 

Det samme er tilfældet hos Skanderborg Kommune, Faxe Kommune, Silkeborg Kommune, Roskilde Kommune, Favrskov Kommune og Aabenraa Kommune.

Begrundelsen hos Aabenraa er, ifølge it- og digitaliseringschef Eva Minke Andersen, i sidste ende, at "..vi ikke har en konkret afgørelse på, om det er OK eller ej." 

Højspændt strid

Sagen er for alvor blusset op i forbindelse med oprettelsen af Udbetaling Danmark under ATP, hvor en stribe af KMD's monopol-systemer skal anvendes.

Således har KL's formand, Jan Trøjborg, været på banen med det klare budskab, at kommunerne skal have fuld gennemsigtighed omkring priserne på monopol-området, hvor kommunerne tilsammen betaler omkring en milliard kroner til KMD hvert år.

Og nok så vigtigt, have lov til at sammenligne priserne på tværs igennem kommunernes it-selskab, Kombit. Men det afviser KMD, der har sendt prisdata til de enkelte kommuner.

Nu er striden gået så meget i hårdknude, at Kombit truer KMD med at hive selskabet i Fogedretten.

KMD har tidligere indbudt Kombit til at tage en tur ind forbi Konkurrencestyrelsen, for at få afklaret sagen. Ligesom en uvildig tredjepart er blevet foreslået.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland