Kommuner tør ikke udlevere KMD-priser til Kombit

Flere kommuner har valgt at holde igen med deres KMD-priser til Kombit, fordi de frygter for følgerne.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Mens nogle kommuner har valgt at se stort på KMD´s advarsler om, at udlevering af priser til kommunernes fælles it-selskab, Kombit, kan stride mod konkurrenceloven, så er andre mere tilbageholdende.

Således har Computerworld været i kontakt med syv kommuner, der har valgt ikke at sende deres KMD-priser videre til Kombit, hvilket selskabet ellers har bedt om for at tjekke, om der betales for meget.

En af kommunerne er Albertslund Kommune.

"Albertslund Kommune afventer, at sagen om udlevering af data bliver afklaret mellem Kombit, KMD og Konkurrencestyrelsen," lyder det fra Henriette Krag, der er digitaliseringschef i kommunen. 

Det samme er tilfældet hos Skanderborg Kommune, Faxe Kommune, Silkeborg Kommune, Roskilde Kommune, Favrskov Kommune og Aabenraa Kommune.

Begrundelsen hos Aabenraa er, ifølge it- og digitaliseringschef Eva Minke Andersen, i sidste ende, at "..vi ikke har en konkret afgørelse på, om det er OK eller ej." 

Højspændt strid

Sagen er for alvor blusset op i forbindelse med oprettelsen af Udbetaling Danmark under ATP, hvor en stribe af KMD's monopol-systemer skal anvendes.

Således har KL's formand, Jan Trøjborg, været på banen med det klare budskab, at kommunerne skal have fuld gennemsigtighed omkring priserne på monopol-området, hvor kommunerne tilsammen betaler omkring en milliard kroner til KMD hvert år.

Og nok så vigtigt, have lov til at sammenligne priserne på tværs igennem kommunernes it-selskab, Kombit. Men det afviser KMD, der har sendt prisdata til de enkelte kommuner.

Nu er striden gået så meget i hårdknude, at Kombit truer KMD med at hive selskabet i Fogedretten.

KMD har tidligere indbudt Kombit til at tage en tur ind forbi Konkurrencestyrelsen, for at få afklaret sagen. Ligesom en uvildig tredjepart er blevet foreslået.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Softwareudviklere til Cyberdivisionens HR-systemer og Applikationer i Ballerup

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner

    Nordjylland

    KMD A/S

    SAP Solution Specialist

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S