Kommuner tør ikke udlevere KMD-priser til Kombit

Flere kommuner har valgt at holde igen med deres KMD-priser til Kombit, fordi de frygter for følgerne.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Mens nogle kommuner har valgt at se stort på KMD´s advarsler om, at udlevering af priser til kommunernes fælles it-selskab, Kombit, kan stride mod konkurrenceloven, så er andre mere tilbageholdende.

Således har Computerworld været i kontakt med syv kommuner, der har valgt ikke at sende deres KMD-priser videre til Kombit, hvilket selskabet ellers har bedt om for at tjekke, om der betales for meget.

En af kommunerne er Albertslund Kommune.

"Albertslund Kommune afventer, at sagen om udlevering af data bliver afklaret mellem Kombit, KMD og Konkurrencestyrelsen," lyder det fra Henriette Krag, der er digitaliseringschef i kommunen. 

Det samme er tilfældet hos Skanderborg Kommune, Faxe Kommune, Silkeborg Kommune, Roskilde Kommune, Favrskov Kommune og Aabenraa Kommune.

Begrundelsen hos Aabenraa er, ifølge it- og digitaliseringschef Eva Minke Andersen, i sidste ende, at "..vi ikke har en konkret afgørelse på, om det er OK eller ej." 

Højspændt strid

Sagen er for alvor blusset op i forbindelse med oprettelsen af Udbetaling Danmark under ATP, hvor en stribe af KMD's monopol-systemer skal anvendes.

Således har KL's formand, Jan Trøjborg, været på banen med det klare budskab, at kommunerne skal have fuld gennemsigtighed omkring priserne på monopol-området, hvor kommunerne tilsammen betaler omkring en milliard kroner til KMD hvert år.

Og nok så vigtigt, have lov til at sammenligne priserne på tværs igennem kommunernes it-selskab, Kombit. Men det afviser KMD, der har sendt prisdata til de enkelte kommuner.

Nu er striden gået så meget i hårdknude, at Kombit truer KMD med at hive selskabet i Fogedretten.

KMD har tidligere indbudt Kombit til at tage en tur ind forbi Konkurrencestyrelsen, for at få afklaret sagen. Ligesom en uvildig tredjepart er blevet foreslået.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til porteføljestyring

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech-studentermedhjælpere i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager (SDM)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS