Efter trusler: Nu hiver kommuner KMD i retten

Kombit tager de første skridt til et egentligt retsopgør imod KMD. Striden drejer sig om åbenhed omkring priser.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Kombit tager nu de første skridt på vejen mod en voldgiftssag imod KMD.

Striden drejer sig om ]åbenhed omkring priser.

Kombit havde givet KMD en frist til 1. april til at udlevere de ønskede oplysninger.

"Vi har ikke modtaget de efterspurgte oplysninger fra KMD indenfor tidsfristen," siger kommunikationschef Mikkel Tang Hedegaard fra Kombit til Computerworld.

I praksis tager Kombit nu nogle drøftelser med KMD i forhold til "de bestemmelser, der er om tvistløsninger i kommunernes kontrakter med KMD", som altså i sidste ende kan munde ud i en voldgiftssag.

"En eventuel voldgiftsag kan trække ud, men det afhænger af KMD's adfærd, som hidtil har været at forhale udleveringen af de oplysninger kommunerne, KL og Kombit har behov for," siger Mikkel Tang Hedegaard.

Han forklarer, at for KMD handler det her måske kun om tal, udlevering af priser og uridiske spidsfindigheder.

"For os handler det her om, at hverken KMD eller kapitalfonde igennem et slør af fortrolighedsbestemmelser kan diktere kommunerne, hvem de må dele priser og vilkår med, når det gælder samfundskritiske it-løsninger (monopolløsninger), der er finansieret af skatteydernes penge," fortæller han.

KMD: Vi er i dialog
Tidligere har professor Anders Drejer fra Aalborg universitet til Computerworld forklaret, at konflikten er eskaleret til et niveau, hvor det kan kappe værdi af selskabet, når det snart skal sælges.

Hos KMD har kommunikationsdirektør Morten Langager denne kommentar til udviklingen:

"Vi har ingen interesse i denne sag. Vi er derfor fortsat i dialog med Kombit og KL, og vi håber at finde en løsning, der kan tilfredsestille alle parter."

Læs også:

Vrede kommuner: KMD holder sine priser skjult for os.

Læs brevet fra KL-boss: Vi forlanger gennemskuelige priser.

Prisopgør: Sådan reagerer KMD på brok fra KL-boss.

KMD's salgsproces i fare: Risikerer at gå helt i stå.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS