Apple blokerer forældet Flash Player i Safari

Hvis dit plugin i Safari til afspilning af Flash-indhold er af ældre dato, bliver det simpelthen deaktiveret.

Artikel top billede

Læs også:

Adobe udsender hasteopdatering til Flash-hul

Computerworld News Service: Apple lukkede onsdag fire sikkerhedshuller i Safari og blokerede samtidig for, at forældede versioner af Adobes Flash Player kan køre i browseren.

Blokeringen af Flash minder om Apples manøvre i sidste måned, da selskabet forhindrede Java-pluginet i at starte automatisk.

Safari 5.1.7, som kører på Mac OS X 10.6 og 10.7 - henholdsvis Snow Leopard og Lion - samt på Windows XP, Vista og Windows 7, er blevet frigivet sammen med en anden opdatering til Lion, der inkluderede en lidt ældre version af browseren.

Lion-brugere er nødt til at downloade og installere begge opdateringer for at få Safari op på version 5.1.7.

Fejl i WebKit

De fire rettede sårbarheder er de samme, som blev rettet tirsdag i iOS 5.1.1 til iPhone, iPad og iPod touch. De er alle fire beskrevet som fejl i WebKit, der er den open source-baserede såkaldte rendering engine, der står for indlæsningen af websider i Safari såvel som i Googles browser, Chrome.

En af disse sårbarheder blev først afsløret af en sikkerhedsekspert under den Chrome-specifikke hacking-konkurrence Pwnium, hvor Google i marts tildelte Sergey Glazunov over 340.000 kroner for at have bragt Chrome i knæ ved at udnytte denne sårbarhed i samspil med en anden fejl.

Glazunov krediteres desuden af Apple for at have fundet en anden af sårbarhederne i WebKit, mens en tredje tilskrives to softwareingeniører fra Chromes sikkerhedsteam.

Udover disse fire sikkerhedsrettelser blokerer Apple nu Adobes Flash Player i den nye version af Safari, hvis pluginet er ældre end version 10.1.102.64, som udkom i november 2010.

Siden da har Adobe frigivet Flash Player 11 til Mac. Adobe er dog sideløbende fortsat med at vedligeholde den ældre version 10, som nu er oppe på versionsnummer 10.3.183.19.

"Denne opdatering deaktiverer Adobe Flash Player, hvis den er ældre end 10.1.102.64 ved at flytte pluginets filer til en anden mappe," skriver Apple onsdag i det vejledende dokument.

"Denne opdatering præsenterer dog den valgmulighed at installere en opdateret version af Flash Player fra Adobes website."

Apple stoppede med som standard at inkludere Flash Player i OS X i efteråret 2010, men det har siden stået brugerne frit for selv at downloade og installere pluginet. Flash Player var ligeledes heller ikke installeret på forhånd på hverken Microsofts Windows Vista eller Windows 7.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Adobe udsender hasteopdatering til Flash-hul

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

    Data Engineer at Metroselskabet

    Københavnsområdet

    Epona A/S

    Senior Developer

    Sydjylland

    Schilling ApS

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension