Apple blokerer forældet Flash Player i Safari

Hvis dit plugin i Safari til afspilning af Flash-indhold er af ældre dato, bliver det simpelthen deaktiveret.

Artikel top billede

Læs også:

Adobe udsender hasteopdatering til Flash-hul

Computerworld News Service: Apple lukkede onsdag fire sikkerhedshuller i Safari og blokerede samtidig for, at forældede versioner af Adobes Flash Player kan køre i browseren.

Blokeringen af Flash minder om Apples manøvre i sidste måned, da selskabet forhindrede Java-pluginet i at starte automatisk.

Safari 5.1.7, som kører på Mac OS X 10.6 og 10.7 - henholdsvis Snow Leopard og Lion - samt på Windows XP, Vista og Windows 7, er blevet frigivet sammen med en anden opdatering til Lion, der inkluderede en lidt ældre version af browseren.

Lion-brugere er nødt til at downloade og installere begge opdateringer for at få Safari op på version 5.1.7.

Fejl i WebKit

De fire rettede sårbarheder er de samme, som blev rettet tirsdag i iOS 5.1.1 til iPhone, iPad og iPod touch. De er alle fire beskrevet som fejl i WebKit, der er den open source-baserede såkaldte rendering engine, der står for indlæsningen af websider i Safari såvel som i Googles browser, Chrome.

En af disse sårbarheder blev først afsløret af en sikkerhedsekspert under den Chrome-specifikke hacking-konkurrence Pwnium, hvor Google i marts tildelte Sergey Glazunov over 340.000 kroner for at have bragt Chrome i knæ ved at udnytte denne sårbarhed i samspil med en anden fejl.

Glazunov krediteres desuden af Apple for at have fundet en anden af sårbarhederne i WebKit, mens en tredje tilskrives to softwareingeniører fra Chromes sikkerhedsteam.

Udover disse fire sikkerhedsrettelser blokerer Apple nu Adobes Flash Player i den nye version af Safari, hvis pluginet er ældre end version 10.1.102.64, som udkom i november 2010.

Siden da har Adobe frigivet Flash Player 11 til Mac. Adobe er dog sideløbende fortsat med at vedligeholde den ældre version 10, som nu er oppe på versionsnummer 10.3.183.19.

"Denne opdatering deaktiverer Adobe Flash Player, hvis den er ældre end 10.1.102.64 ved at flytte pluginets filer til en anden mappe," skriver Apple onsdag i det vejledende dokument.

"Denne opdatering præsenterer dog den valgmulighed at installere en opdateret version af Flash Player fra Adobes website."

Apple stoppede med som standard at inkludere Flash Player i OS X i efteråret 2010, men det har siden stået brugerne frit for selv at downloade og installere pluginet. Flash Player var ligeledes heller ikke installeret på forhånd på hverken Microsofts Windows Vista eller Windows 7.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Adobe udsender hasteopdatering til Flash-hul

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS