HP: Her er vores fremtid som it-selskab

HP har været gennem nogle turbulente år med stor udskiftning i topledelsen og skiftende prioriteringer. Nu har den nye topchef lagt en klar strategi. Læs her, hvad HP's fremtid byder på.

Artikel top billede

Læs også:

HP bekræfter omfattende ændring af selskabet

Her er brevet der førte til HP-topchefs fyring

Derfor vil HP beholde sin pc-division

HP vil trække sig ud af pc-markedet

Shanghai: De seneste år har det været vanskeligt at gennemskue, hvad it-producenten Hewlett-Packards langsigtede satsninger egentlig var.

Det ene øjeblik postede virksomheden millioner i operativsystemet webOS. Det næste øjeblik skulle selskabet ride med på tablet-bølgen. Og så skulle HP pludselig ikke længere producere computere.

Nu fortæller topchef Meg Whitman imidlertid, at HP både skal levere hardware, software og services.

Skønt firmaet skal levere på tre fronter, har den kvindelige chef en klar førsteprioritet.

HP er lig Hardware Producent

"Vi er først og fremmest et hardware-firma, og det er vi stolte af. 70 procent af vores omsætning kommer fra hardware. Så selvom vi gør os i software, ændrer vi ikke HP til en software-virksomhed," fortæller hun.

Meg Whitman var da også hurtig til at redde pc-divisionen, hvis fremtid ellers var noget usikker, da hun tiltrådte topstillingen i HP.

I sidste uge i Shanghai meddelte hun desuden, at HP har tænkt sig satse intensivt på research og udvikling på computerfronten.

"Vores engagement i hardware er gennemført. Vi er 100 procent engagerede i pc-markedet. Jeg lover jer, at vi vil fortsætte med at forske i og udvikle vores computere. Det gør vi ved at udvise et langvarigt engagement og afsætte de nødvendige finansielle ressourcer," siger Meg Whitman foran verdenspressen på HP's Global Influencer Summit 2012 i Shanghai.

Denne udmelding kan for nogen virke modstridende med Whitmans handlinger, idet hun i sin foreløbig korte tid i chefstolen har lagt pc-forretningen sammen med print-forretningen i Printing and Personal Systems Group (PPSG). Altså kan det synes, at pc-forretningen ikke længere er vigtig nok til at blive prioriteret selvstændigt.

Tværtimod mener Meg Whitman, at der er god mening i at prioritere hardware som et samlet hele.

"Det er en måde at simplificere den samlede forretning og samtidig spare penge. Det giver os desuden en unik mulighed for at ensarte vores brand og designs - og det er essentielt for HP's strategi, at vi har et stærkt og samlet brand."

Læs også:

HP bekræfter omfattende ændring af selskabet

Her er brevet der førte til HP-topchefs fyring

Derfor vil HP beholde sin pc-division

HP vil trække sig ud af pc-markedet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    AP Pension

    AP Pension søger BI Developers

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    It-arkitekt

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    BI Enterprise Architect

    Nordjylland

    KMD A/S

    Product Owner

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S