Sådan ser job-udsigten ud for fyrede IBM-folk

To eksperter vurderer, hvordan udsigten til job ser ud for de mange fyrede it-folk fra henholdsvis IBM og CSC. Faktisk har de flere kort at spille på.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Samlet 550 it-folk fra IBM Danmark og CSC Danmark står meget snart uden job.

Men når job-jagten går ind, så står de faktisk med flere gode kort på hånden.

Det vurderer direktør Lars Krogh fra outplacementfirmaet AS3.

"De kommer for det første fra store kendte firmaer, hvorved de får større markedsværdi," fortæller han Computerworld.

For det andet, så spiller det også en rolle, at folk i branchen formodentlig har hørt om fyringsrunderne.

"Det betyder, at de ofte ikke skal komme med en masse forklaringer om hvorfor de er arbejdssøgende," siger Lars Krogh fra AS3, der i øvrigt håndterer genplacering af de mange Nokia-opsagte, der har været igennem samme proces.

Faktisk rådgiver selskabet kandidaterne, som selskabet kalder de jobsøgende, til selv at bringe det på banen under jobsamtaler, at de blev afskediget som led i en større fyringsrunde.

"For folk ved godt, at det kan være hele afdelinger, der er lukket ned. Og ikke nødvendigvis den enkeltes kompetencer der er årsag til opsigelsen" siger Lars Krogh.

Headhunter: Velrenommerede virksomheder
Også Jannie Kluge fra headhunter-firmaet Kluge & Partners taler om de fyredes baggrund i de store firmaer. Men hun understreger de mere individuelle forhold.

"Det kommer stadig meget an på deres profil, baggrund, spidskompetencer og personlighed," siger hun.

"Både CSC og IBM er jo velrenommerede virksomheder, men det kommer helt an på hvilken rolle de har spillet, deres resultater og om de har været med til at gøre en forskel," fortæller Jannie Kluge.

Hun forklarer, at CSC og IBM er "kendetegnet ved at have ansatte med lang anciennitet".

"Så har man været ansat i de virksomheder +15 år, kan det gå hen og blive sværere," vurderer hun.

Og så er der lige det med, hvem der udvælges til fyringerne.

"Vi taler med mange dygtige ansatte fra både CSC og IBM pt., men det er jo ikke sikkert det er dem som CSC og IBM ønsker at opsige, men ansatte er åbne for nye karrieremuligheder fordi virksomhederne bløder," peger hun på.

Ergo kan medarbejderflugt måske gå hen og blive en større hovedpine for selskaberne.

Læs også:

Her er vilkårene for de fyrede IBM-medarbejdere.

Så er det nu: IBM sætter 198 mand på porten.

IBM søger nye folk samtidig med fyringsrunde.

Her er forklaringen på IBM Danmarks massefyringer.

Fagforbund anede intet om massefyringer hos IBM.

Nyt kæmpe-underskud til IBM Danmark.

CSC fyrer 450 ansatte - danske ansatte rammes hårdt.

Overblik: CSC gennemhøvles af fyringer i hundredevis.

CSC fyrer igen - 640 ryger på porten.

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Kræftens Bekæmpelse

Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S