Sådan ser job-udsigten ud for fyrede IBM-folk

To eksperter vurderer, hvordan udsigten til job ser ud for de mange fyrede it-folk fra henholdsvis IBM og CSC. Faktisk har de flere kort at spille på.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Samlet 550 it-folk fra IBM Danmark og CSC Danmark står meget snart uden job.

Men når job-jagten går ind, så står de faktisk med flere gode kort på hånden.

Det vurderer direktør Lars Krogh fra outplacementfirmaet AS3.

"De kommer for det første fra store kendte firmaer, hvorved de får større markedsværdi," fortæller han Computerworld.

For det andet, så spiller det også en rolle, at folk i branchen formodentlig har hørt om fyringsrunderne.

"Det betyder, at de ofte ikke skal komme med en masse forklaringer om hvorfor de er arbejdssøgende," siger Lars Krogh fra AS3, der i øvrigt håndterer genplacering af de mange Nokia-opsagte, der har været igennem samme proces.

Faktisk rådgiver selskabet kandidaterne, som selskabet kalder de jobsøgende, til selv at bringe det på banen under jobsamtaler, at de blev afskediget som led i en større fyringsrunde.

"For folk ved godt, at det kan være hele afdelinger, der er lukket ned. Og ikke nødvendigvis den enkeltes kompetencer der er årsag til opsigelsen" siger Lars Krogh.

Headhunter: Velrenommerede virksomheder
Også Jannie Kluge fra headhunter-firmaet Kluge & Partners taler om de fyredes baggrund i de store firmaer. Men hun understreger de mere individuelle forhold.

"Det kommer stadig meget an på deres profil, baggrund, spidskompetencer og personlighed," siger hun.

"Både CSC og IBM er jo velrenommerede virksomheder, men det kommer helt an på hvilken rolle de har spillet, deres resultater og om de har været med til at gøre en forskel," fortæller Jannie Kluge.

Hun forklarer, at CSC og IBM er "kendetegnet ved at have ansatte med lang anciennitet".

"Så har man været ansat i de virksomheder +15 år, kan det gå hen og blive sværere," vurderer hun.

Og så er der lige det med, hvem der udvælges til fyringerne.

"Vi taler med mange dygtige ansatte fra både CSC og IBM pt., men det er jo ikke sikkert det er dem som CSC og IBM ønsker at opsige, men ansatte er åbne for nye karrieremuligheder fordi virksomhederne bløder," peger hun på.

Ergo kan medarbejderflugt måske gå hen og blive en større hovedpine for selskaberne.

Læs også:

Her er vilkårene for de fyrede IBM-medarbejdere.

Så er det nu: IBM sætter 198 mand på porten.

IBM søger nye folk samtidig med fyringsrunde.

Her er forklaringen på IBM Danmarks massefyringer.

Fagforbund anede intet om massefyringer hos IBM.

Nyt kæmpe-underskud til IBM Danmark.

CSC fyrer 450 ansatte - danske ansatte rammes hårdt.

Overblik: CSC gennemhøvles af fyringer i hundredevis.

CSC fyrer igen - 640 ryger på porten.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S