Sådan ser job-udsigten ud for fyrede IBM-folk

To eksperter vurderer, hvordan udsigten til job ser ud for de mange fyrede it-folk fra henholdsvis IBM og CSC. Faktisk har de flere kort at spille på.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Samlet 550 it-folk fra IBM Danmark og CSC Danmark står meget snart uden job.

Men når job-jagten går ind, så står de faktisk med flere gode kort på hånden.

Det vurderer direktør Lars Krogh fra outplacementfirmaet AS3.

"De kommer for det første fra store kendte firmaer, hvorved de får større markedsværdi," fortæller han Computerworld.

For det andet, så spiller det også en rolle, at folk i branchen formodentlig har hørt om fyringsrunderne.

"Det betyder, at de ofte ikke skal komme med en masse forklaringer om hvorfor de er arbejdssøgende," siger Lars Krogh fra AS3, der i øvrigt håndterer genplacering af de mange Nokia-opsagte, der har været igennem samme proces.

Faktisk rådgiver selskabet kandidaterne, som selskabet kalder de jobsøgende, til selv at bringe det på banen under jobsamtaler, at de blev afskediget som led i en større fyringsrunde.

"For folk ved godt, at det kan være hele afdelinger, der er lukket ned. Og ikke nødvendigvis den enkeltes kompetencer der er årsag til opsigelsen" siger Lars Krogh.

Headhunter: Velrenommerede virksomheder
Også Jannie Kluge fra headhunter-firmaet Kluge & Partners taler om de fyredes baggrund i de store firmaer. Men hun understreger de mere individuelle forhold.

"Det kommer stadig meget an på deres profil, baggrund, spidskompetencer og personlighed," siger hun.

"Både CSC og IBM er jo velrenommerede virksomheder, men det kommer helt an på hvilken rolle de har spillet, deres resultater og om de har været med til at gøre en forskel," fortæller Jannie Kluge.

Hun forklarer, at CSC og IBM er "kendetegnet ved at have ansatte med lang anciennitet".

"Så har man været ansat i de virksomheder +15 år, kan det gå hen og blive sværere," vurderer hun.

Og så er der lige det med, hvem der udvælges til fyringerne.

"Vi taler med mange dygtige ansatte fra både CSC og IBM pt., men det er jo ikke sikkert det er dem som CSC og IBM ønsker at opsige, men ansatte er åbne for nye karrieremuligheder fordi virksomhederne bløder," peger hun på.

Ergo kan medarbejderflugt måske gå hen og blive en større hovedpine for selskaberne.

Læs også:

Her er vilkårene for de fyrede IBM-medarbejdere.

Så er det nu: IBM sætter 198 mand på porten.

IBM søger nye folk samtidig med fyringsrunde.

Her er forklaringen på IBM Danmarks massefyringer.

Fagforbund anede intet om massefyringer hos IBM.

Nyt kæmpe-underskud til IBM Danmark.

CSC fyrer 450 ansatte - danske ansatte rammes hårdt.

Overblik: CSC gennemhøvles af fyringer i hundredevis.

CSC fyrer igen - 640 ryger på porten.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Akademikernes A-kasse

    AI-platformsudvikler til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-projektleder til PET

    Københavnsområdet

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S