Danmarks største virtualiserings-projekt skudt i gang

Med 30.000 brugere bliver et nyt desktop virtualiserings-projekt et af de største nogensinde i Danmark.

Artikel top billede

Læs også:

Region H sparer dagligt 4.000 timer med virtualisering

Sådan får du mest virtuel desktop for pengene

Region Syddanmark er i gang med de sidste forberedelser til et livtag med at få desktop virtualiseret sine arbejdsmaskiner til regionens 30.000 it-brugere fordelt på fem hospitalsenheder.

Dermed bliver regionens virtualiseringsprojekt et af de største af sin art i dronningeriget.

Formålet med virtualisering i Region Syddanmark er, at de mange - især kliniske - medarbejdere på hospitalerne får nemmere systemadgang med single-sign-løsninger og større fleksibilitet ved at kunne logge på alle arbejdsmaskiner på et hospital uden at skulle være bundet til deres eget skrivebord.

"Indtil videre forholder vi os til projektet så åbent som muligt, da vi først skal i gang med et egentligt udbud efter sommerferien," forklarer ikt-projektleder Jørgen Bøgholm Kristensen fra Region Syddanmark.

Region Syddanmark træder med sit kommende virtualiseringsudbud således i fodsporet på alle de andre regioner som eksempelvis Region H, som enten har implementeret eller er i gang med lignende løsninger.

Sparer 1,35 millioner timer

Ikt-chefen fra Region Syddanmark forklarer, at regionen har regnet sig frem til, at virtualiseringen i høj grad vil være en fordel for de medarbejdere, der er meget mobile på hospitalerne.

Modsat de nuværende login-tider til Windows-maskiner på helt op mod 300 sekunder, har regionens pilotprojekt på Odense Universitetshospital sammenholdt med hovedstadsregionens erfaringer afsløret, at login-tiden kan barberes ned til fem sekunder for en bruger.

Samlet set regner Region Syddanmark med at kunne spare helt op mod 1,35 million timer om året med desktop virtualisering.

Det betyder, at virtualiseringen samlet set kan spare regionen for godt og vel 100.000 spildtimer foran computerskærmene om måneden, selv om Jørgen Bøgholm Kristensen fra Region Syddanmark erkender, at ventetid også kan bruges til faglige samtaler.

"Det er dog helt sikkert, at der fremover vil blive mere tid til patienter, og vi kan leve op til effektiviseringskrav på to procent om året med virtualiseringen," siger han.

Første spadestik om lidt

Regionen har endnu ikke lagt sig fast på teknologier eller leverandører, men har inviteret store virtualiseringsselskaber som blandt andre VMware, Citrix, Microsoft, IBM og Oracle til opstartsmøde på Odenses Universitetshospital mandag den 25. juni.

Formålet med mødet er ifølge Jørgen Bøgholm Kristensen, at leverandørerne får mulighed for at præsentere deres løsninger og komme med teknologiske indspark, som Region Syddanmark eventuelt vil tage med i sin kravspecifikation, når virtualiseringsudbuddet kommer på banen efter sommerferien.

Jørgen Bøgholm Kristensen fortæller, at Region Syddanmark regner med, at projektet kommer til at stå i et "stort tocifret millionbeløb," uden han dog ønsker at konkretisere en fremtidig kontraktsum.

Virtualiseringsprojektet forventes sideløbende med 25 andre systemudrulninger at være på plads med udgangen af 2014, hvorefter de store tidsbesparelser begynder at tikke ind på kontoen.

"Vi skal nå det, sådan er det bare," er Jørgen Bøgholm Kristensens kommentarer til det kommende virtualiseringsprojekt.

Læs også:

Region H sparer dagligt 4.000 timer med virtualisering

Sådan får du mest virtuel desktop for pengene

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura