Region H sparer dagligt 4.000 timer med virtualisering

Virtuelle desktoppe letter hverdagen markant for 25.000 ansatte på 13 hospitaler i Region Hovedstaden. Læs her, hvordan regionen benytter teknologien.

Artikel top billede

Læs også:
Københavnske hospitaler dropper Microsoft Office

It-projekt får prisen på Microsoft Office til at gå amok

I disse dage, uger og måneder er landets største region - Region Hovedstaden - i gang med at rulle ikke færre end 25.000 virtuelle View-desktoppe fra VMware ud til læger, sygeplejersker og sosu-assistenter på regionens 13 hospitaler.
 
Det betyder, at de 25.000 såkaldte klinikere i hovedstadsområdet inden for et år kan logge af og på hvilken som helst computer med et kort og få adgang til deres skrivebordsmiljø, uden at skulle vente unødigt på at logge på deres egen computer.

Som følge af projektet med effektiv systemadgang har Region H set sig nødsaget til at skære 15.000 nye Office-licenser væk, som ellers ville have løbet op i tociffrede millionbeløb.
 
Men der er også andre massive besparelser i projektet, fortæller sektionsleder i Region Hovedstadens koncern-it, Vivian Thomsen.
 
"Vi regner med, at vores klinikere med de virtuelle desktoppe kan få frigivet gennemsnitligt 10 minutter om dagen, når de slipper for at logge ind og ud på it-systemer på traditionel vis," fortæller hun til Computerworld.
 
Med 25.000 klinikere i Region Hovedstaden giver det rundt regnet en samlet tidsbesparelse på omkring 4.000 timer om dagen, når klinikerne kan nøjes med at stikke deres log-on-kort ind i hospitalets pc'er frem for at vente på, at de skal logge ind på computerne, hvor deres personlige filer ligger.

Målt i mandetimer svarer tidsbesparelsen til 500 fuldtidsstillinger, selvom Vivian Thomsen understreger, at den sparede log-on-tid ikke nødvendigvis har været det rene spild, da klinikerne kan bruge ventetiden på at forberede sig på deres arbejde.
 
De dyre læger sparer tid
Hun fortæller, at i dag er det især hospitalslægerne, der bruger meget tid på at logge ind og ud af systemerne.
 
Hun vil dog ikke gå ind i en diskussion om, hvornår det knap 63 millioner kroner dyre projekt med de virtuelle desktoppe er tjent ind på løn-besparelser.
 
"Vi gør ikke dette her for at spare penge. Det handler i bund og grund om, at vi skal have mere tid til patienterne, øge sikkerheden og job-tilfredsheden blandt de ansatte, når de ikke skal vente så lang tid foran computerne," forklarer Vivian Thomsen.
 
"For ventetiden foran computeren giver jo ofte små frustrationer og ligefrem stress, når man ikke kan komme i gang med sit arbejde," fortsætter hun.
 
Sparer fem millioner i strøm
Ifølge planen har Region Hovedstaden rullet de 25.000 virtuelle desktoppe ud på hospitalerne i sensommeren 2012.
 
Samtidig er tiden kommet til at vurdere muligheden for at udskifte de mange, tunge, stationære computere ud med tynde klienter på hospitalsgangene.
 
Vivian Thomsen forventer, at inden for fem år vil der være en pæn andel, der er udskiftet til tynde klienter.
 
"Hvis vi antager, at der alene bliver skiftet 40 procent ud med tynde klienter, forventer vi at spare omkring fem millioner kroner om året på strøm," siger hun.
 
Det er dog ikke sådan, at de tynde klienter kan tjene hele projektet hjem.
 
"Det koster jo også penge at drive sådan et system," lyder det fra Vivian Thomsen.

Læs også:
Københavnske hospitaler dropper Microsoft Office

[b]It-projekt får prisen på Microsoft Office til at gå amok[/b]

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S