Teleselskaber klar til at spærre for pirat-tjenester

Jakob Willer fra Telekommunikationsindustrien fortæller, hvordan den fremtidige kurs mod piratkopiering bliver.

Artikel top billede

Jakob Willer er direktør i Telekommunikationsindustrien i Danmark.

Læs også:

Højesteret stadfæster spærringen af The Pirate Bay

Selv om danske teleselskaber i tidligere sager om Allofmp3 og Pirate bay er blevet tvunget til at blokere for ulovlige piratkopierings-tjenester, har det bestemt ikke altid været med deres gode vilje.

For mens kunstnere og andre rettighedshavere kan se på, at ulovlige tjenester deler eksempelvis film og musik via nettet, har teleselskabernes hovedargument hele tiden været, at det ikke er deres opgave at agere internet-politi.

Ændrer kurs

Men nu lader teleselskaberne alligevel til at gå i en ny retning.

Med kulturminister Uffe Elbæk (R) for bordenden har telebranchen og rettighedshaverne indgået en aftale om sagsgangen i blokering af ulovlige tjenester på internettet.

I fremtiden lover teleselskaberne at formalisere sagerne, så rettighedshavere blot skal nedlægge fogedforbud mod et teleselskab. Så skal resten nok følge trop.

Så I lover at være lidt mere medgørlige i fremtiden?

"Det kan du godt sige, men det er også lidt den praksis, der allerede har været på området. At et selskab får en dom, så følger de andre med," siger direktør Jakob Willer fra Telekommunikationsindustrien i Danmark, der repræsenterer de store teleselskaber på nær 3.  

"Vi er jo heller ikke interesseret i, at alle teleselskaberne skal trækkes for retten. Så længe vi ved, at et selskab kommer for en dommer, så har vi den sikkerhed, at vi har en dommers ord for, at der skal spærres."

Men generelt er der ros fra Telekommunikationsindustrien til kulturministerens udspil.

"Det er virkelig glædeligt, at man nu får sat kursen i retning af at fremme lovligt indhold meget klart. Det er vores opfattelse, at den eneste løsning, der kan hindre piratkopiering, er fremkomsten af lovlige alternativer," siger Jakob Willer.

Telebossen kan dog også pege på mangler i udspillet fra kulturministeren.

Her halter udspillet

For eksempel er der ikke ændret på, at fogedretssager om blokeringer stadig er et spørgsmål mellem teleselskaber og rettighedshavere.

De blokerede parter finder ikke nødvendigvis ud af, at de er blevet blokeret i Danmark.

Tre millioner til oplysningskampagne

Som led i aftalen er telebranchen også gået med til at bidrage økonomisk til en oplysningskampagne.

Teleselskaberne, rettighedshaverne og kulturministeriet bidrager med hver en million kroner. De tre millioner er et engangsbeløb til oplysningskampagner om lovlige alternativer til piratkopiering.

Der bliver altså tale om en bred oplysningskampagne og ikke en brevmodel, der kun er henvendt til dem, som formodes at have piratkopieret på nettet.

Oplysningskampagnerne kommer blandt andet til at bruge teleselskabernes eksisterende kanaler, så man skal forvente oplysninger om lovlige underholdningstjenester på sine fakturaer fra selskaberne.

"Vi gør det for at få sat fokus på, at det handler om at give noget positiv information til brugerne om lovlige alternativer, og så synes vi, at det er en god måde at få afsluttet det arbejde, der har været de sidste år," siger Jakob Willer.

Teleselskaber skal styrke sikkerheden på hardware

I kulturministerens udspil kan man desuden læse, at telebranchens parter i fremtiden skal udarbejde retningslinjer for branchen, så nye routere bliver mere sikre.

Helt konkret skal ny hardware til trådløse internetforbindelser som udgangspunkt leveres med unikke passwords eller anden form for kryptering, så internetforbindelser ikke umiddelbart kan benyttes af uvedkommende.

Der har i de seneste år været retssager, hvor sagsøgte borgere har klaret frisag i sager om piratkopiering, fordi det ikke kunne udelukkes, at downloads var foretaget af andre.

Ved at gøre teleselskaberne medansvarlige for at styrke sikkerheden håber ministeren på, at "ansvarsfri" piratkopiering på nettet bliver mindsket.

Læs også:

Højesteret stadfæster spærringen af The Pirate Bay

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S