FN giver ICANN to år mere

Ulandene fik ikke held til at tage magten fra domæneorganisationen ICANN på FN's IT-topmøde. I stedet nedsætter FN en arbejdsgruppe, som skal vurdere, hvordan internet bedst kan styre. Først om to år kommer ICANN's status til drøftelse igen.

Geneve: Kina, Brasilien og andre skeptiske udviklingslande må stille sig tilfreds med en kompromisløsning om styringen af internet, når de tager hjem fra IT-topmøde i Geneve.

Udviklingslandene vil gerne af med domæneorganisationen ICANN, som i dag fastlægger reglerne for internetadresser, og sætte en FN-organisation i stedet. Men deres ønske fik ikke opbakning.

I stedet beder handlingsplanen, som 54 statsledere og 83 ministre vedtager i de kommende dage, FN?s generalsekretær Kofi Annan om at nedsætte en arbejdsgruppe, der skal undersøge, hvordan man bedst styrer internettet i det internationale rum.

Gruppen, der blandt andet skal fokusere på samarbejder imellem rige og fattige lande, har to år til at færdiggøre arbejdet. Derefter vil man på et nyt IT-topmøde igen tage op, om ICANN er den optimale løsning.

Frygter fragmentering

En af dem, der i internationale medier og på konferencer flere gange har slået til lyd for at fordele internet mere ligeligt, er Talal Abu-Ghazeleh. Han er direktør for det største revisionsfirma i den arabiske verden, og har en række poster i blandt andet FN?s ICT Task Force i New York.

Talal Abu-Ghazeleh frygter, at internettet bliver fragmenteret, så de engelsksprogede og kapitalstærke lande reelt navigerer uden om resten af verden.

- Vi skylder USA og dets regering meget for at have givet os internettet. Men når det er sagt, bør vi reagere på, at vi har fået en globaliseret verden og ikke længere kan nøjes med at se internet som en slags ingenmandsland, siger han.

- Meget i den moderne verden er afhængigt af netop internettet, og vi har behov for et grundlag for, at alle har ens vilkår. Derfor hilser jeg et udvalg meget velkommen, tilføjer Talal Abu-Ghazeleh.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead End User Services

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af infrastruktur

    Københavnsområdet

    BEC

    Implementation Consultant

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension