Test: Flot billede i dette tv fra Panasonic

Et high-end 43” tv fra Panasonic viser sig at give et genialt billede til ekstra-værelset, da det besidder billedmæssige evner, der dækker alt fra spil til en filmaften. Desværre er alt andet lige til småt brandbart.

Artikel top billede

(Foto: Panasonic PR)

Panasonic er altid lidt mere kostbart generelt end mange konkurrenter, og indrømmet – de begår billedmæssigt også nogle af de bedste tv, du kan købe.

Det gælder især deres high-end OLED-modeller, men deres knowhow i billedteknologi gennemsyres også i de billigere modeller.

Således også i denne 43”, hvis pris vejledende er det samme, som du kan få et 65” af et andet brand på tilbud – billigste netpris er 4.699 kroner, viser et hurtigt kig.

Det er en høj pris, men der er også tale om en model, der hører til blandt deres bedste med LED panel.

Billedpanel med energi

Så der er ikke tale om et tv, der giver kvantitet for pengene, og det er nok de færreste af os, der vil give små 5.000 kroner for det, der efterhånden må regnes for en lille skærm.

Men er behovet høj kvalitet i ekstra værelset, stuen, hvor der ikke er plads, eller i sommerhuset, hvor der er brug for et mindre tv, der kan klare alt, kan Panasonic TV-43W93BE6 være en kandidat.

For måler vi alene på billedkvaliteten, er der ikke meget at være ked af. I filmmode er der fin glød og det filmiske look, det skal have. Her er Panasonic generelt over konkurrenterne.

Der er indbygget AI til billede og lyd, så reelt behøver du ikke vælge filmmode, da tv’et fint selv vælger den bedste løsning til det du ser. Eneste undtagelse er game-mode, hvor du får bedst billede ved at vælge det manuelt.

Ser du film eller serier opnår det ikke den glød og dybde som i et OLED, men her er tydeligt tale om et high-end panel med alt, hvad der følger.

Det betyder også, at der er masser af lys i panelet, samtidig med at de sorte områder forbliver sorte. Skarpheden og detaljeringen er til stede, men ikke på en kunstig facon.

Så hudtoner i film, tv-avis og så videre står helt, som du forventer.

Til spil – som størrelsen og brug i ekstra værelset jo lægger op til – er det ret fremragende, med et billede, der har god energi og power i farverne.

Panelet leverer op til 144 Hz, hvilket er fint for et tv. Sæt panelet i game mode, og farverne står helt sublimt med al den tyngde, du forventer.

Grunden til det flotte billede i allround-brug er, at der benyttes samme HCX Pro AI-billedprocessor, som du også finder i de større og endnu mere kostbare modeller.

Det betyder en høj kontrast og et panel og en styring bag, der favner bredt. Igen – oplagt til hele familiens behov i ekstra værelset eller sommerhuset.

Smart-tv, du vil droppe

Panasonic benytter Fire TV som smart-tv-del, og du har adgang til applikationer – for eksempel Netflix – direkte fra fjernbetjeningen. Ikke noget nyt her.

Nu har Fire TV aldrig været frontløber som smart-tv system, og i dette tv oplever jeg det både langsomt og trægt.

Irriterende er det også, at jeg ofte ved opstart selv skal vælge indgang – selvom den reelt blot bør gå på HDMI 1 eller 2, alt efter hvad jeg tænder.

Om det så er et Apple TV eller en PlayStation, så var det ikke altid, den del fungerede – faktisk var det oftere, at den svigtede.

Det betyder i praksis, at du ikke bare tænder for dit Apple TV, Google TV eller tredjeenheder, som jeg vil anbefale, man bruger i stedet for Panasonics egen smart-tv-del.

Der er de tilslutninger, du forventer, og heldigvis er det jo ikke nogen, du skal benytte dig af ofte. Men det er nærmest ulæseligt, hvad der står på stikkene. Det kunne gøres meget lettere med meget få midler, og hører ikke hjemme i et tv af denne klasse.

Det samme gælder finishen – for selvom et flad-tv ikke gør meget væsen af sig designmæssigt og ser nydeligt ud, når det står eller hænger, så er den billige og nærmest skinnende plastik på bagsiden ikke køn eller klædeligt for prisklassen.

Reelt en monitor

Lydmæssigt er der heller ikke meget godt at skrive hjem om. Det er ikke det ringeste, jeg har hørt, men lydbilledet er tyndt og spinkelt og mangler i den grad tyngde.

Lydbilledet kommer fint ud i rummet, og stemmer lyder heldigvis klart og med en vis tyngde. Men generelt kræves der ekstern lydkilde, da det slet ikke lever op til billedet.

Det betyder, at både smart-tv-delen og lyden ikke er værd at holde på, hvorfor du skal bruge en ekstern boks plus en soundbar for at få betjening og lyd, der lever op til det meget flotte billede.

Med de briller på er der reelt tale om en monitor, hvor du betaler for en masse, du ikke benytter.

Kan du leve med det, finder jeg W93B fra Panasonic som en oplagt kandidat til dig, der ønsker et mindre tv med top allround-egenskaber.

Men det ændrer ikke ved, at prisen er for høj, hvorfor jeg vil nøjes med at give det et jævnt tre-tal i karakter.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S