NemID til erhvervslivet klar - men med nye fejl

NemID-løsningen til erhvervslivet er netop meldt klar efter halvandet års forsinkelse. Helt klar er den dog ikke. Se, hvad der stadig ikke virker.

Artikel top billede

Læs også:

DanID mørklægger ny NemID-forsinkelse

NemID til erhvervslivet forsinket igen, igen, igen

Her er NemID til erhvervslivet

Efter flere forsinkelser introducerede Nets NemID til erhvervslivet den 21. juni 2012.

Den består af flere forskellige dele, blandt andet et funktionscertifikat eller funktionssignatur, som de også kaldes.

Problemet er bare, at Nets ikke kan udstedde dem til de virksomheder, der ønsker at komme igang med eksempelvis NemHandel. 

Så erhvervslivets NemID-løsning er således blevet forsinket yderligere, på trods af at Nets meldte klart skib den 21. juni.

De nye funktionscertifikater bruges eksempelvis af virksomheder, som benytter sig af NemHandel, der er Danmarks nye standard for elektronisk fakturering.

Hvis virksomheden har gjort klar til NemHandel, kan man således ikke sende en regning endnu.

Hos Nets er man klar over problemerne.

"Det er korrekt, at vi i øjeblikket desværre ikke kan udstede funktionscertifikater på grund af en fejl, som er ved at blive rettet. Vi er ved at teste løsningen og regner med at det virker igen meget snart. Formentlig på tirsdag den 10. juli," fortæller kommunikationskonsulent i Nets, Ulrik Marschall.

Han kan dog ikke uddybe, hvad der er gået galt, eller hvor mange, som har søgt om at få de problemramte certifikater.

Læs også:

DanID mørklægger ny NemID-forsinkelse

NemID til erhvervslivet forsinket igen, igen, igen

Her er NemID til erhvervslivet

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S