NemID til erhvervslivet klar - men med nye fejl

NemID-løsningen til erhvervslivet er netop meldt klar efter halvandet års forsinkelse. Helt klar er den dog ikke. Se, hvad der stadig ikke virker.

Artikel top billede

Læs også:

DanID mørklægger ny NemID-forsinkelse

NemID til erhvervslivet forsinket igen, igen, igen

Her er NemID til erhvervslivet

Efter flere forsinkelser introducerede Nets NemID til erhvervslivet den 21. juni 2012.

Den består af flere forskellige dele, blandt andet et funktionscertifikat eller funktionssignatur, som de også kaldes.

Problemet er bare, at Nets ikke kan udstedde dem til de virksomheder, der ønsker at komme igang med eksempelvis NemHandel. 

Så erhvervslivets NemID-løsning er således blevet forsinket yderligere, på trods af at Nets meldte klart skib den 21. juni.

De nye funktionscertifikater bruges eksempelvis af virksomheder, som benytter sig af NemHandel, der er Danmarks nye standard for elektronisk fakturering.

Hvis virksomheden har gjort klar til NemHandel, kan man således ikke sende en regning endnu.

Hos Nets er man klar over problemerne.

"Det er korrekt, at vi i øjeblikket desværre ikke kan udstede funktionscertifikater på grund af en fejl, som er ved at blive rettet. Vi er ved at teste løsningen og regner med at det virker igen meget snart. Formentlig på tirsdag den 10. juli," fortæller kommunikationskonsulent i Nets, Ulrik Marschall.

Han kan dog ikke uddybe, hvad der er gået galt, eller hvor mange, som har søgt om at få de problemramte certifikater.

Læs også:

DanID mørklægger ny NemID-forsinkelse

NemID til erhvervslivet forsinket igen, igen, igen

Her er NemID til erhvervslivet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job