NemID til erhvervslivet klar - men med nye fejl

NemID-løsningen til erhvervslivet er netop meldt klar efter halvandet års forsinkelse. Helt klar er den dog ikke. Se, hvad der stadig ikke virker.

Artikel top billede

Læs også:

DanID mørklægger ny NemID-forsinkelse

NemID til erhvervslivet forsinket igen, igen, igen

Her er NemID til erhvervslivet

Efter flere forsinkelser introducerede Nets NemID til erhvervslivet den 21. juni 2012.

Den består af flere forskellige dele, blandt andet et funktionscertifikat eller funktionssignatur, som de også kaldes.

Problemet er bare, at Nets ikke kan udstedde dem til de virksomheder, der ønsker at komme igang med eksempelvis NemHandel. 

Så erhvervslivets NemID-løsning er således blevet forsinket yderligere, på trods af at Nets meldte klart skib den 21. juni.

De nye funktionscertifikater bruges eksempelvis af virksomheder, som benytter sig af NemHandel, der er Danmarks nye standard for elektronisk fakturering.

Hvis virksomheden har gjort klar til NemHandel, kan man således ikke sende en regning endnu.

Hos Nets er man klar over problemerne.

"Det er korrekt, at vi i øjeblikket desværre ikke kan udstede funktionscertifikater på grund af en fejl, som er ved at blive rettet. Vi er ved at teste løsningen og regner med at det virker igen meget snart. Formentlig på tirsdag den 10. juli," fortæller kommunikationskonsulent i Nets, Ulrik Marschall.

Han kan dog ikke uddybe, hvad der er gået galt, eller hvor mange, som har søgt om at få de problemramte certifikater.

Læs også:

DanID mørklægger ny NemID-forsinkelse

NemID til erhvervslivet forsinket igen, igen, igen

Her er NemID til erhvervslivet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S