Disse Android-versioner er de mest udbredte

Nye Android-styresystemer med mange lækre funktioner er allerede udviklet. Det er bare ikke de versioner, brugerne har på deres telefoner.

Artikel top billede

Læs også:

Nyt Android-styresystem skaber problemer

Verdens bedste smartphone får nyt styresystem

Android og iOS: Det er slut med den vilde udvikling

Googles Android 4.0 og 4.1 - også kendt som Ice Cream Sandwich og Jelly Bean - er stille og roligt ved at blive udbredt.

Men det er stadig flest ældre OS-versioner blandt Android-brugerne.

Det viser en ny opgørelse fra Google over udbredelsen af de forskellige versioner.

Siden kan være en hjælp for app-udviklerne, der med statistikkerne ved hånden får et bedre overblik over OS-landskabet.

Statistikken baserer sig på de Android-enheder, der fra midten af juli til den 1. august har været inde på Google Play, selskabets app-butik.

2010-software dominerer

Som det fremgår, er Android 2.3, Gingerbread, fra 2010 stadig den suverænt mest udbredte version, idet denne version ligger på over 60 procent af enhederne.

Selvom Google har haft Ice Cream Sandwich ude siden oktober sidste år, er styresystemet endnu kun at finde på 15,8 procent af Android-produkterne.

Jelly Bean, der først blev firgivet i sidste måned til Googles Galaxy Nexus, ligger på på 0,8 procent.

Klik på billedet for at se det i stor størrelse.

Verdens i øjeblikket to mest anvendte smartphone- og tablet-styresystemer, Android og iOS, anvender forskellige opdaterings-strategier.

Det er Apple, der styrer, hvornår nye iOS-versioner frigives til iPhone, iPad og iPod Touch - og hvilke enheder, der kan anvende de nyeste versioner.

Med Googles Android er billedet lidt mere mudret, fordi nye Android-versioner skal tilpasses de forskellige smartphone-producenters produkter, før de kan frigives.

Derfor finder udrulningen af Android-versioner sted løbende, efterhånden som producenterne er klar med de skræddersyede versioner.

Læs også:

Nyt Android-styresystem skaber problemer

Verdens bedste smartphone får nyt styresystem

Android og iOS: Det er slut med den vilde udvikling

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Jannie Rossell Holst som medarbejder i Product Sales ved afd. Aarhus. Hun kommer fra en stilling som medarbejder i Licensteamet hos Atea. Nyt job