Disse Android-versioner er de mest udbredte

Nye Android-styresystemer med mange lækre funktioner er allerede udviklet. Det er bare ikke de versioner, brugerne har på deres telefoner.

Artikel top billede

Læs også:

Nyt Android-styresystem skaber problemer

Verdens bedste smartphone får nyt styresystem

Android og iOS: Det er slut med den vilde udvikling

Googles Android 4.0 og 4.1 - også kendt som Ice Cream Sandwich og Jelly Bean - er stille og roligt ved at blive udbredt.

Men det er stadig flest ældre OS-versioner blandt Android-brugerne.

Det viser en ny opgørelse fra Google over udbredelsen af de forskellige versioner.

Siden kan være en hjælp for app-udviklerne, der med statistikkerne ved hånden får et bedre overblik over OS-landskabet.

Statistikken baserer sig på de Android-enheder, der fra midten af juli til den 1. august har været inde på Google Play, selskabets app-butik.

2010-software dominerer

Som det fremgår, er Android 2.3, Gingerbread, fra 2010 stadig den suverænt mest udbredte version, idet denne version ligger på over 60 procent af enhederne.

Selvom Google har haft Ice Cream Sandwich ude siden oktober sidste år, er styresystemet endnu kun at finde på 15,8 procent af Android-produkterne.

Jelly Bean, der først blev firgivet i sidste måned til Googles Galaxy Nexus, ligger på på 0,8 procent.

Klik på billedet for at se det i stor størrelse.

Verdens i øjeblikket to mest anvendte smartphone- og tablet-styresystemer, Android og iOS, anvender forskellige opdaterings-strategier.

Det er Apple, der styrer, hvornår nye iOS-versioner frigives til iPhone, iPad og iPod Touch - og hvilke enheder, der kan anvende de nyeste versioner.

Med Googles Android er billedet lidt mere mudret, fordi nye Android-versioner skal tilpasses de forskellige smartphone-producenters produkter, før de kan frigives.

Derfor finder udrulningen af Android-versioner sted løbende, efterhånden som producenterne er klar med de skræddersyede versioner.

Læs også:

Nyt Android-styresystem skaber problemer

Verdens bedste smartphone får nyt styresystem

Android og iOS: Det er slut med den vilde udvikling

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse