Disse Android-versioner er de mest udbredte

Nye Android-styresystemer med mange lækre funktioner er allerede udviklet. Det er bare ikke de versioner, brugerne har på deres telefoner.

Artikel top billede

Læs også:

Nyt Android-styresystem skaber problemer

Verdens bedste smartphone får nyt styresystem

Android og iOS: Det er slut med den vilde udvikling

Googles Android 4.0 og 4.1 - også kendt som Ice Cream Sandwich og Jelly Bean - er stille og roligt ved at blive udbredt.

Men det er stadig flest ældre OS-versioner blandt Android-brugerne.

Det viser en ny opgørelse fra Google over udbredelsen af de forskellige versioner.

Siden kan være en hjælp for app-udviklerne, der med statistikkerne ved hånden får et bedre overblik over OS-landskabet.

Statistikken baserer sig på de Android-enheder, der fra midten af juli til den 1. august har været inde på Google Play, selskabets app-butik.

2010-software dominerer

Som det fremgår, er Android 2.3, Gingerbread, fra 2010 stadig den suverænt mest udbredte version, idet denne version ligger på over 60 procent af enhederne.

Selvom Google har haft Ice Cream Sandwich ude siden oktober sidste år, er styresystemet endnu kun at finde på 15,8 procent af Android-produkterne.

Jelly Bean, der først blev firgivet i sidste måned til Googles Galaxy Nexus, ligger på på 0,8 procent.

Klik på billedet for at se det i stor størrelse.

Verdens i øjeblikket to mest anvendte smartphone- og tablet-styresystemer, Android og iOS, anvender forskellige opdaterings-strategier.

Det er Apple, der styrer, hvornår nye iOS-versioner frigives til iPhone, iPad og iPod Touch - og hvilke enheder, der kan anvende de nyeste versioner.

Med Googles Android er billedet lidt mere mudret, fordi nye Android-versioner skal tilpasses de forskellige smartphone-producenters produkter, før de kan frigives.

Derfor finder udrulningen af Android-versioner sted løbende, efterhånden som producenterne er klar med de skræddersyede versioner.

Læs også:

Nyt Android-styresystem skaber problemer

Verdens bedste smartphone får nyt styresystem

Android og iOS: Det er slut med den vilde udvikling

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Compliance Manager til PET - Styrk vores IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S