Barsk nedgang for Bluecom

IT-distributøren Bluecom, som i mandags blev ramt af et groft røveri, har ikke kun mistet værdier på grund af kriminalitet. Nedgangen i markedet har fjernet stort set hele forrige års rekord-overskud, viser det seneste regnskab.

Det er kun med nød og næppe, at IT-distributøren Bluecom har sorte tal på bundlinjen i det seneste årsregnskab.

Der kommer kun 660.000 kroner i kassen før skat, og det er et brat fald for Bluecom, der sidste år havde sit hidtil bedste år med 25 millioner i overskud.

Bruttoresultatet er i år faldet med 40 procent, svarende til 30 millioner kroner.

Det skyldes ifølge ledelsesberetningen skærpet konkurrence og et fald i avancen på salg af RAM-produkter. Det var sidste år med til at sikre det gode resultat.

På trods af de dystre markedsforhold har Bluecom valgt at opruste på personalesiden med 12 flere ansatte end året før.

Til gengæld binder Bluecom færre midler i varelageret, som nu udgør under den halve værdi af året før, nemlig 15,3 millioner kroner.

Bluecom Danmark A/S Årsregnskab
Millioner kroner2002/032001/02
Omsætning707,6678,6
Resultat af primær drift (EBIT)1,934,4
Resultat før skat 1,134,9
Resultat0,6624,7
Egenkapital35,334,6
Antal ansatte7260
Det var netop Bluecoms lager, der i mandags blev udsat for et særdeles groft bevæbnet røveri, hvor der blev stjålet RAM- og CPU-produkter for op mod fem millioner kroner.

Egenkapitalen er dog urørt og endda lidt højere end året før med 35,2 millioner kroner. Det giver en soliditetsgrad på 60 procent, som Bluecare-ledelsen ser som afgørende i forsøget på at øge markedsandelen.

Det er ikke lykkedes at få en kommentar fra administrerende direktør Jens Fournais eller økonomidirektør Peter Klaris til Bluecom-regnskabet.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job