Selskab: Vi har patent på cd-brænding

Det lille californiske selskab Optima Technology hævder at have patent på en del af den teknologi, som bliver brugt til at brænde cd'er med. Optima har i første omgang lagt sag an mod Roxio, som blandt andet udvikler brænder-software. Alle producenter af hardware og software til cd-brænding kan blive ramt.

Et amerikansk selskab forsøger nu at få licensindtægter fra alle, som producerer hardware eller software til at brænde cd'er med.

Selskabet Optima Technology mener, at dets teknologi er indarbejdet i flere standarder fra Optical Storage Technology Association. Alle selskaber, som benytter standarderne, bryder patentet, hævder Optima.

Roxio først på listen

I første omgang har det californiske selskab kastet sig over Roxio, som foruden at stå bag relanceringen af den tidligere fildelingstjeneste Napster også udvikler brænderprogrammet Easy CD Creator.

Ifølge Optima har Roxio fået en frist til at betale licens for at udnytte teknologien, som californierne tog patent på helt tilbage i 1995. Men Roxio har ikke reageret.

Optimas advokat, Robert E. Lyon, erklærer, at selskabet er klart til at søge både erstatning og licens fra så godt som alle andre selskaber, der producerer hardware og software til cd-brænding, hvis det lykkes at vinde sagen over Roxio.

Han håber dog at kunne gå uden om domstolene, hvis det først lykkes at få licens-dollars ud af Roxio.

De standarder, som Optimas teknologi efter sigende er indarbejdet i, blev vedtaget tilbage i 1997, og der er i internationale medier ingen umiddelbar forklaring på, hvorfor Optima vælger først at rejse sagen nu.

Nyhedstjenesten Cnet skriver, at Roxios Easy CD Creator tidligere var et meget populært og udbredt program, men at det har mistet terræn blandt andet fordi der er brænderfunktioner indbygget i de seneste styresystemer fra både Microsoft og Apple.

Annonce

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

Sydjylland

Everllence

R&D Data Scientist

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Salesforce

Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S