På dette it-område er Danmark bedst i verden

På et bestemt it-område er Danmark bedst i verden, viser ny, global undersøgelse.

Artikel top billede

Læs også:

Bredbånd er alt for dyrt - men nu skal det være slut

Dansk bredbånd halter på hastighed

Der er Danmark, og så er der resten af verden.

Indrømmet. Det lyder måske lidt flot, men i disse OL-tider skal man jo gå efter sejren. Hvis en ny statistik-database ellers er bare nogenlunde troværdig, har vi da også noget at have det i.

Danmark er nemlig en ret så suveræn nation, når det kommer til udbredelsen af internet.

Her er databasen

Google er gået sammen med den globale tele-organisation ITU om at stille en statistik-tjeneste gratis til rådighed på nettet. Idéen er, at man skal kunne trække diverse tele-statistikker for verden samlet set og for de enkelte lande.

Det er ITU, der står for selve data-indsamlingen, mens Google stiller sin Public Data Explorer til rådighed for den visuelle præsentation. Men tal helt tilbage fra 1960 og frem til 2011 får man nogle ret interessante præsentationer af udviklingen inden for internet og mobiltelefoni.

Statistikdatabasen kan findes her.

Sådan klarer Danmark sig

Computerworld har trukket et par statistikker fra 1990 til 2011 for Danmark og en række andre lande samt for verden samlet set.

Tager man eksempelvis statistikken for antallet abonnementer inden for kablede bredbåndsforbindelser per 100 indbyggere, stryger Danmark helt til tops blandt de lande, som vi normalt sammenligner os med:

Også hvis man måler på antallet af internetforbindelser i det hele taget, nupper Danmark ifølge statistikken fra ITU guldet.

Inden guld-rusen for alvor bryder løs, bør man dog også lige kaste et blik på nogle af de statistikker, hvor Danmark måske nok hører til i verdenseliten, men ikke nødvendigvis står til medaljer.

Læs også:

Bredbånd er alt for dyrt - men nu skal det være slut

Dansk bredbånd halter på hastighed

Her må Danmark se sig slået

Læs også:

Bredbånd er alt for dyrt - men nu skal det være slut

Dansk bredbånd halter på hastighed

I statistikken for, hvor stor en procentdel af befolkningen, der bruger internettet, ligger Danmark også pænt placeret.

Her overgås vi dog af vores naboer fra Island, Norge og Sverige, hvilket bør vække stof til eftertanke:

Inden for antallet af mobilabonnementer per 100 indbyggere ser det også fornuftigt ud for Danmark, selvom specielt Nokias hjemland, Finland, har lagt sig i spidsen:

Det siger andre undersøgelser

To ting er vigtige at bemærke ved denne slags tal-udtræk.

Antallet af bredbåndsforbindelser og mobilabonnementer siger måske nok noget om, hvordan det ser ud med udbredelsen - men ikke noget om, hvilken værdi der kommer ud af dette.

Er Danmarks høje bredbånds-penetration eksempelvis i tilstrækkelig grad med til at forbedre det danske demokrati og vores konkurrenceevne?

Samtidig skal man være opmærksom på, at dette blot er en af en række statistikker inden for telekommunikation.

Den er dog ikke helt hen i vejret, for en række OECD-rapporter har ligeledes placeret Danmark i denne del af feltet.

Vi har så imidlertid ikke altid kunnet følge med, når det handler om prisniveauet og hastighederne.

Læs også:

Bredbånd er alt for dyrt - men nu skal det være slut

Dansk bredbånd halter på hastighed

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingsdirektør for Digital Enablement

Københavnsområdet

SOS International

License & Vendor Manager

Midtjylland

SOS International

IT Procurement Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune