Chok: HP nedskriver for milliarder af kroner

Hewlett-Packard nedskriver med gigantiske 48 milliarder kroner i den division, der ellers skulle tegne fremtiden for selskabet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hewlett-Packard nedskriver med godt 48 milliarder kroner i sit tredje regnskabskvartal på grund af svaghed i divisionen HP Enterprise Services.

Der er teknisk set tale om "nedskrivning af goodwill" i services-divisionen.

I finansverdenen bruges ordet goodwill til at beskrive immaterielle aktiver såsom styrken af et varemærke og udgør en del af vurderingen af et selskabs samlede værdi.

HP forklarer i en pressemeddelelse, at dette skridt er nødvendigt på grund af "hvad HP's aktier for nylig er blevet handlet for i kombination med markedsvilkårene og forretningsmæssige tendenser i services-segmentet."

Er vokset voldsomt

HP's services-forretning voksede voldsomt med opkøbet i 2008 af EDS for 83,7 milliarder kroner, hvilket blev anset af visse analytikere for at være for høj en pris.

I offentliggørelsen onsdag oplyser HP desuden, at Mike Nefkens, der er senior vice president og administrerende direktør for Enterprise Services EMEA, vil træde til som fungerende chef for hele divisionen.

Han vil rapportere direkte til koncernchef Meg Whitman.

Den hidtidige divisionschef for Enterprise Services, John Vistenin, forlader HP "for at forfølge andre interesser," skriver selskabet.

Vistenin blev udnævnt til chef for services-divisionen under tidligere koncernchef Leo Apotheker, der havde en kort og stormfuld tid i spidsen for HP og blev afløst af Whitman i september 2011.

Tidligere senior vice president og finansdirektør for services-divisionen Jean-Jacques Charhon er blevet udnævnt til driftsdirektør for divisionen.

Han skal fremover fokusere på at "øge kundetilfredsstillelsen og forbedre effektiviteten af service-leveringen."

Større udgifter end forventet

HP oplyser også, at selskabet i tredje kvartal får større udgifter end forventet relateret til en nedskæring i antallet af medarbejdere, der blev annonceret tidligere i år.

Det sker delvist på grund af "en højere end forventet anvendelse af programmet til tidlig pension."

Selskabet regner nu med en udgift før skat på mellem ni og 10 milliarder kroner, selv om estimatet tidligere lød på seks milliarder kroner.

HP oplyser desuden, at resultatet for tredje regnskabskvartal forventes at lande på cirka en dollar (6,02 kroner) per aktie, hvilket er en stigning i forhold til den tidligere prognose på mellem 5,66 kroner og 5,84 kroner, beregnet under non-GAAP (almindeligt anerkendte regnskabsprincipper) og fraregnet disse engangsudgifter.

Selskabets aktie steg 2,77 kroner efter denne offentliggørelse til 116,97 kroner i den sene handel, hvilket antyder en vis billigelse fra investorerne af HP's tiltag og den justerede prognose for tredje kvartal, selv om aktien stadig ligger langt lavere end i tidligere tider.

Læs også:

Så mange HP-ansatte skal fyres i Europa.

HP-blodbad i gang: 1.000 mand fyret.

Sådan vil HP-topchef bringe selskabet på ret kurs igen.

HP: Her er vores fremtid som it-selskab.

HP bekræfter omfattende ændring af selskabet.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S