Chok: HP nedskriver for milliarder af kroner

Hewlett-Packard nedskriver med gigantiske 48 milliarder kroner i den division, der ellers skulle tegne fremtiden for selskabet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hewlett-Packard nedskriver med godt 48 milliarder kroner i sit tredje regnskabskvartal på grund af svaghed i divisionen HP Enterprise Services.

Der er teknisk set tale om "nedskrivning af goodwill" i services-divisionen.

I finansverdenen bruges ordet goodwill til at beskrive immaterielle aktiver såsom styrken af et varemærke og udgør en del af vurderingen af et selskabs samlede værdi.

HP forklarer i en pressemeddelelse, at dette skridt er nødvendigt på grund af "hvad HP's aktier for nylig er blevet handlet for i kombination med markedsvilkårene og forretningsmæssige tendenser i services-segmentet."

Er vokset voldsomt

HP's services-forretning voksede voldsomt med opkøbet i 2008 af EDS for 83,7 milliarder kroner, hvilket blev anset af visse analytikere for at være for høj en pris.

I offentliggørelsen onsdag oplyser HP desuden, at Mike Nefkens, der er senior vice president og administrerende direktør for Enterprise Services EMEA, vil træde til som fungerende chef for hele divisionen.

Han vil rapportere direkte til koncernchef Meg Whitman.

Den hidtidige divisionschef for Enterprise Services, John Vistenin, forlader HP "for at forfølge andre interesser," skriver selskabet.

Vistenin blev udnævnt til chef for services-divisionen under tidligere koncernchef Leo Apotheker, der havde en kort og stormfuld tid i spidsen for HP og blev afløst af Whitman i september 2011.

Tidligere senior vice president og finansdirektør for services-divisionen Jean-Jacques Charhon er blevet udnævnt til driftsdirektør for divisionen.

Han skal fremover fokusere på at "øge kundetilfredsstillelsen og forbedre effektiviteten af service-leveringen."

Større udgifter end forventet

HP oplyser også, at selskabet i tredje kvartal får større udgifter end forventet relateret til en nedskæring i antallet af medarbejdere, der blev annonceret tidligere i år.

Det sker delvist på grund af "en højere end forventet anvendelse af programmet til tidlig pension."

Selskabet regner nu med en udgift før skat på mellem ni og 10 milliarder kroner, selv om estimatet tidligere lød på seks milliarder kroner.

HP oplyser desuden, at resultatet for tredje regnskabskvartal forventes at lande på cirka en dollar (6,02 kroner) per aktie, hvilket er en stigning i forhold til den tidligere prognose på mellem 5,66 kroner og 5,84 kroner, beregnet under non-GAAP (almindeligt anerkendte regnskabsprincipper) og fraregnet disse engangsudgifter.

Selskabets aktie steg 2,77 kroner efter denne offentliggørelse til 116,97 kroner i den sene handel, hvilket antyder en vis billigelse fra investorerne af HP's tiltag og den justerede prognose for tredje kvartal, selv om aktien stadig ligger langt lavere end i tidligere tider.

Læs også:

Så mange HP-ansatte skal fyres i Europa.

HP-blodbad i gang: 1.000 mand fyret.

Sådan vil HP-topchef bringe selskabet på ret kurs igen.

HP: Her er vores fremtid som it-selskab.

HP bekræfter omfattende ændring af selskabet.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS