Rygter: Så meget ved vi allerede nu om Windows 9

Mens Windows 8 er på vej til at blive lanceret, er snakken om Windows 9 for alvor begyndt.

Artikel top billede

Læs også:

Windows 8 er klar: Se hvornår du kan hente OS'et

Anmeldere lunkne: Derfor bliver Windows 8 aldrig aldrig godt

Den 26. oktober frigiver Microsoft den endelige forbruger-udgave af Windows 8-styresystemet.

Det nye styresystemet har tiltrukket sig en del opmærksomhed på grund af den nye Metro-brugergrænseflade (som nu ikke længere må kaldes Metro).

Men selvom Windows 8 endnu ikke er at finde på hylderne i din lokale Elgiganten, så begynder snakken om den næste Windows-version allerede nu at florere på nettet.

I hvert fald skriver blandt andre ZDNets Microsoft-blogger, Mary Jo Foley, om de første læk om det, der tilsyneladende er en ny version af Windows.

Er navnet Blue?

Mens en del tech-sider omtaler den næste version som et Windows 9, så mener ZDNet med baggrund med samtaler med anonyme kilder at vide, at der bliver tale om et Windows med kodenavnet "Blue."

Om Blue så er et helt nyt styresystem eller blot kodenavnet for den Service Pack 1, der nødvendigvis må komme til Windows 8, er der en del tvivl om.

ZDNet har uanset hvad kilder, der mener, at Blue vil være klar i sommeren 2013.

Hvis det er sandt, er der næppe tale om et helt nyt styresystem, men snarere om en servicepakke eller en versionsopdatering til eksempelvis Windows 8.5 eller noget i den stil.

Hvis man antager, at Microsoft fortsætter med den normale opdaterings-cyklus for Windows, så vil et "Windows 9" først være klar om tre år, i 2015.

En del har dog peget på, at den form for versions-opdateringer måske er på vej ud til fordel for mindre men hyppigere opdateringer, som vi kender det fra eksempelvis smartphone-styresystemerne. 

Tidligere i år forsøgte Microsoft Danmark sig i øvrigt med en velvalgt aprilsnar omkring den næste version af Windows, der skal efterfølge Windows 8:

"Dårligt er Windows 8 Consumer Preview blevet frigivet, og vi er stadigvæk et stykke fra frigivelsen af den færdige version. Alligevel annoncerede produktteamet i dag, at de er i gang med at planlægge fremtiden ved at fremvise en meget tidlig konceptversion af den næste version af Windows, kodenavn: Windows 9 ¾."

Læs også:

Windows 8 er klar: Se hvornår du kan hente OS'et

Anmeldere lunkne: Derfor bliver Windows 8 aldrig aldrig godt

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S