Rygter: Så meget ved vi allerede nu om Windows 9

Mens Windows 8 er på vej til at blive lanceret, er snakken om Windows 9 for alvor begyndt.

Artikel top billede

Læs også:

Windows 8 er klar: Se hvornår du kan hente OS'et

Anmeldere lunkne: Derfor bliver Windows 8 aldrig aldrig godt

Den 26. oktober frigiver Microsoft den endelige forbruger-udgave af Windows 8-styresystemet.

Det nye styresystemet har tiltrukket sig en del opmærksomhed på grund af den nye Metro-brugergrænseflade (som nu ikke længere må kaldes Metro).

Men selvom Windows 8 endnu ikke er at finde på hylderne i din lokale Elgiganten, så begynder snakken om den næste Windows-version allerede nu at florere på nettet.

I hvert fald skriver blandt andre ZDNets Microsoft-blogger, Mary Jo Foley, om de første læk om det, der tilsyneladende er en ny version af Windows.

Er navnet Blue?

Mens en del tech-sider omtaler den næste version som et Windows 9, så mener ZDNet med baggrund med samtaler med anonyme kilder at vide, at der bliver tale om et Windows med kodenavnet "Blue."

Om Blue så er et helt nyt styresystem eller blot kodenavnet for den Service Pack 1, der nødvendigvis må komme til Windows 8, er der en del tvivl om.

ZDNet har uanset hvad kilder, der mener, at Blue vil være klar i sommeren 2013.

Hvis det er sandt, er der næppe tale om et helt nyt styresystem, men snarere om en servicepakke eller en versionsopdatering til eksempelvis Windows 8.5 eller noget i den stil.

Hvis man antager, at Microsoft fortsætter med den normale opdaterings-cyklus for Windows, så vil et "Windows 9" først være klar om tre år, i 2015.

En del har dog peget på, at den form for versions-opdateringer måske er på vej ud til fordel for mindre men hyppigere opdateringer, som vi kender det fra eksempelvis smartphone-styresystemerne. 

Tidligere i år forsøgte Microsoft Danmark sig i øvrigt med en velvalgt aprilsnar omkring den næste version af Windows, der skal efterfølge Windows 8:

"Dårligt er Windows 8 Consumer Preview blevet frigivet, og vi er stadigvæk et stykke fra frigivelsen af den færdige version. Alligevel annoncerede produktteamet i dag, at de er i gang med at planlægge fremtiden ved at fremvise en meget tidlig konceptversion af den næste version af Windows, kodenavn: Windows 9 ¾."

Læs også:

Windows 8 er klar: Se hvornår du kan hente OS'et

Anmeldere lunkne: Derfor bliver Windows 8 aldrig aldrig godt

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S