Rygter: Så meget ved vi allerede nu om Windows 9

Mens Windows 8 er på vej til at blive lanceret, er snakken om Windows 9 for alvor begyndt.

Artikel top billede

Læs også:

Windows 8 er klar: Se hvornår du kan hente OS'et

Anmeldere lunkne: Derfor bliver Windows 8 aldrig aldrig godt

Den 26. oktober frigiver Microsoft den endelige forbruger-udgave af Windows 8-styresystemet.

Det nye styresystemet har tiltrukket sig en del opmærksomhed på grund af den nye Metro-brugergrænseflade (som nu ikke længere må kaldes Metro).

Men selvom Windows 8 endnu ikke er at finde på hylderne i din lokale Elgiganten, så begynder snakken om den næste Windows-version allerede nu at florere på nettet.

I hvert fald skriver blandt andre ZDNets Microsoft-blogger, Mary Jo Foley, om de første læk om det, der tilsyneladende er en ny version af Windows.

Er navnet Blue?

Mens en del tech-sider omtaler den næste version som et Windows 9, så mener ZDNet med baggrund med samtaler med anonyme kilder at vide, at der bliver tale om et Windows med kodenavnet "Blue."

Om Blue så er et helt nyt styresystem eller blot kodenavnet for den Service Pack 1, der nødvendigvis må komme til Windows 8, er der en del tvivl om.

ZDNet har uanset hvad kilder, der mener, at Blue vil være klar i sommeren 2013.

Hvis det er sandt, er der næppe tale om et helt nyt styresystem, men snarere om en servicepakke eller en versionsopdatering til eksempelvis Windows 8.5 eller noget i den stil.

Hvis man antager, at Microsoft fortsætter med den normale opdaterings-cyklus for Windows, så vil et "Windows 9" først være klar om tre år, i 2015.

En del har dog peget på, at den form for versions-opdateringer måske er på vej ud til fordel for mindre men hyppigere opdateringer, som vi kender det fra eksempelvis smartphone-styresystemerne. 

Tidligere i år forsøgte Microsoft Danmark sig i øvrigt med en velvalgt aprilsnar omkring den næste version af Windows, der skal efterfølge Windows 8:

"Dårligt er Windows 8 Consumer Preview blevet frigivet, og vi er stadigvæk et stykke fra frigivelsen af den færdige version. Alligevel annoncerede produktteamet i dag, at de er i gang med at planlægge fremtiden ved at fremvise en meget tidlig konceptversion af den næste version af Windows, kodenavn: Windows 9 ¾."

Læs også:

Windows 8 er klar: Se hvornår du kan hente OS'et

Anmeldere lunkne: Derfor bliver Windows 8 aldrig aldrig godt

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job