Politiet: Derfor kan vi ikke fange Microsoft-svindlere

Læs hvorfor politiet ikke har fanget nogle Microsoft-svindlere på trods af data - og pengespor, ifølge politiinspektør.

Artikel top billede

Læs også:

Trin for trin: Sådan lokkede it-mand svindler i fælden

Fik Microsoft-svindler i fælden: Nu er sagen strandet

Microsoft-svindlere hærger fortsat i landet, oplyser Microsoft og en svindel-jæger.

Men politiet har endnu ikke fanget nogle af forbryderne.

"Mig bekendt er ingen Microsoft-svindler blevet fanget," siger politiinspektør Jørn Graversen fra National Kriminalteknisk Enhed.

Hver af de anmeldte sager bliver håndteret i de lokale politikredse, men i tilfælde af assistance til opklaring hjælpes fra centralt hold.

Imidlertid er problemet omkring Microsoft-svindlerne, at det kræver mange ressourcer at opspore og indfange dem, forklarer politiinspektøren.

For selvom det måske er muligt at følge et dataspor til et bibliotek i et fjerntliggende land, skal det fortsat påvises, hvem der har siddet ved computeren.

På samme måde omkring pengesporet, hvor overførslerne kan ske utallige gange for til sidst at havne på konti tilhørende forskellige firmaer, hvor hele pointen er, at det vil koste mange ressourcer for dansk politi at beslaglægge pengene og bede om adgang til oplysninger fra de pågældende, lande og banker, forklarer politiinspektøren videre.

Altid et ressource-spørgsmål

"I sidste ende skal vi altid afveje indsatsen og de ressourcer, vi bruger, op imod forbrydelsen. I nogle af de her tilfælde er der måske forsvundet 5.000 kroner".

"Skal vi bruge mange timer på at opklare det, fremfor eksempelvis at opklare voldtægtsforbrydelser og lignende?" spørger han.

Jørn Graversen peger videre på, at flere af Microsoft-svindlerne næppe vil få lange fængselsstraffe.

Sådan bekæmper man dem

Derfor ser han kun en vej til at bekæmpe kriminalitet: oplysning.

"Vi skal simpelthen advare alle derude imod den her slags svindel. For når det ikke længere kan betale sig, så stopper aktiviteten," vurderer politiinspektøren.

Rådet lyder derfor fra politiet, igen, igen: Læg på hvis du bliver ringet op af nogle der udgiver sig for at være fra Microsoft eller lignende.

Desuden lyder et andet godt råd i forhold til it-kriminalitet af lignende type: Er et tilbud for godt til at være sandt, så er det nok også tilfældet.

Læs også:

Trin for trin: Sådan lokkede it-mand svindler i fælden

Fik Microsoft-svindler i fælden: Nu er sagen strandet

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S