Politiet: Derfor kan vi ikke fange Microsoft-svindlere

Læs hvorfor politiet ikke har fanget nogle Microsoft-svindlere på trods af data - og pengespor, ifølge politiinspektør.

Artikel top billede

Læs også:

Trin for trin: Sådan lokkede it-mand svindler i fælden

Fik Microsoft-svindler i fælden: Nu er sagen strandet

Microsoft-svindlere hærger fortsat i landet, oplyser Microsoft og en svindel-jæger.

Men politiet har endnu ikke fanget nogle af forbryderne.

"Mig bekendt er ingen Microsoft-svindler blevet fanget," siger politiinspektør Jørn Graversen fra National Kriminalteknisk Enhed.

Hver af de anmeldte sager bliver håndteret i de lokale politikredse, men i tilfælde af assistance til opklaring hjælpes fra centralt hold.

Imidlertid er problemet omkring Microsoft-svindlerne, at det kræver mange ressourcer at opspore og indfange dem, forklarer politiinspektøren.

For selvom det måske er muligt at følge et dataspor til et bibliotek i et fjerntliggende land, skal det fortsat påvises, hvem der har siddet ved computeren.

På samme måde omkring pengesporet, hvor overførslerne kan ske utallige gange for til sidst at havne på konti tilhørende forskellige firmaer, hvor hele pointen er, at det vil koste mange ressourcer for dansk politi at beslaglægge pengene og bede om adgang til oplysninger fra de pågældende, lande og banker, forklarer politiinspektøren videre.

Altid et ressource-spørgsmål

"I sidste ende skal vi altid afveje indsatsen og de ressourcer, vi bruger, op imod forbrydelsen. I nogle af de her tilfælde er der måske forsvundet 5.000 kroner".

"Skal vi bruge mange timer på at opklare det, fremfor eksempelvis at opklare voldtægtsforbrydelser og lignende?" spørger han.

Jørn Graversen peger videre på, at flere af Microsoft-svindlerne næppe vil få lange fængselsstraffe.

Sådan bekæmper man dem

Derfor ser han kun en vej til at bekæmpe kriminalitet: oplysning.

"Vi skal simpelthen advare alle derude imod den her slags svindel. For når det ikke længere kan betale sig, så stopper aktiviteten," vurderer politiinspektøren.

Rådet lyder derfor fra politiet, igen, igen: Læg på hvis du bliver ringet op af nogle der udgiver sig for at være fra Microsoft eller lignende.

Desuden lyder et andet godt råd i forhold til it-kriminalitet af lignende type: Er et tilbud for godt til at være sandt, så er det nok også tilfældet.

Læs også:

Trin for trin: Sådan lokkede it-mand svindler i fælden

Fik Microsoft-svindler i fælden: Nu er sagen strandet

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S