Politiet: Derfor kan vi ikke fange Microsoft-svindlere

Læs hvorfor politiet ikke har fanget nogle Microsoft-svindlere på trods af data - og pengespor, ifølge politiinspektør.

Artikel top billede

Læs også:

Trin for trin: Sådan lokkede it-mand svindler i fælden

Fik Microsoft-svindler i fælden: Nu er sagen strandet

Microsoft-svindlere hærger fortsat i landet, oplyser Microsoft og en svindel-jæger.

Men politiet har endnu ikke fanget nogle af forbryderne.

"Mig bekendt er ingen Microsoft-svindler blevet fanget," siger politiinspektør Jørn Graversen fra National Kriminalteknisk Enhed.

Hver af de anmeldte sager bliver håndteret i de lokale politikredse, men i tilfælde af assistance til opklaring hjælpes fra centralt hold.

Imidlertid er problemet omkring Microsoft-svindlerne, at det kræver mange ressourcer at opspore og indfange dem, forklarer politiinspektøren.

For selvom det måske er muligt at følge et dataspor til et bibliotek i et fjerntliggende land, skal det fortsat påvises, hvem der har siddet ved computeren.

På samme måde omkring pengesporet, hvor overførslerne kan ske utallige gange for til sidst at havne på konti tilhørende forskellige firmaer, hvor hele pointen er, at det vil koste mange ressourcer for dansk politi at beslaglægge pengene og bede om adgang til oplysninger fra de pågældende, lande og banker, forklarer politiinspektøren videre.

Altid et ressource-spørgsmål

"I sidste ende skal vi altid afveje indsatsen og de ressourcer, vi bruger, op imod forbrydelsen. I nogle af de her tilfælde er der måske forsvundet 5.000 kroner".

"Skal vi bruge mange timer på at opklare det, fremfor eksempelvis at opklare voldtægtsforbrydelser og lignende?" spørger han.

Jørn Graversen peger videre på, at flere af Microsoft-svindlerne næppe vil få lange fængselsstraffe.

Sådan bekæmper man dem

Derfor ser han kun en vej til at bekæmpe kriminalitet: oplysning.

"Vi skal simpelthen advare alle derude imod den her slags svindel. For når det ikke længere kan betale sig, så stopper aktiviteten," vurderer politiinspektøren.

Rådet lyder derfor fra politiet, igen, igen: Læg på hvis du bliver ringet op af nogle der udgiver sig for at være fra Microsoft eller lignende.

Desuden lyder et andet godt råd i forhold til it-kriminalitet af lignende type: Er et tilbud for godt til at være sandt, så er det nok også tilfældet.

Læs også:

Trin for trin: Sådan lokkede it-mand svindler i fælden

Fik Microsoft-svindler i fælden: Nu er sagen strandet

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest