EU: Hurtigt slag mod Microsoft

En EU-dommer melder ud, at Microsoft kan blive tvunget til adskille Media Player fra Windows-styresystemet i første halvdel af 2004, hvis selskabet taber en monopolsag mod EU. De fleste regner med en langvarig retssag, der først ville få konsekvenser om mange år.

En EU-dommer har forhøjet indsatserne i kampen mellem Microsofts og EU-kommissionen. Dommeren har indikeret, at Microsoft bliver tvunget til at splitte Windows-operativsystemet op straks efter en mulig dom i den monopolsag, som EU-Kommissions har anlagt mod selskabet, skriver Financial Times.

Det kan få store konsekvenser for Microsofts stilling i sagen, da EU-Kommissionen ved flere lejligheder har meldt ud, at det sandsynligvis ender med en dom mod Microsoft.

Mario Monti, EU's konkurrencekommissær, har gjort klart, at han mener, at Microsoft skal indstille sig på at adskille Media Player fra resten af Windows-styresystemet, give flere informationer til sine konkurrenter og betale en bøde.

Udmeldingen betyder, at monopolsagen mod Microsoft, der sandsynligvis ender med en dom i første halvdel af 2004, spidser til. Hidtil har de fleste regnet med en langvarig ankesag, der først ville få konkrete konsekvenser om mange år.

Normalt går der mellem fire og fem år, før EU-domstolen kommer med en endelig afgørelse, hvis en sag bliver anket videre i systemet.

Microsoft havde ingen kommentarer til sagen i går, men understreger, at virksomheden fortsat prøver på at finde frem til en forståelse med Kommissionen, skriver Financial Times.

Monopolsagens kerne er beskyldninger om, at Microsoft binder andre programmer til Windows-styresystemet og dermed bidrager til at udelukke konkurrerende produkter.

Microsoft-konkurrenter som Sun, Novell og Realnetworks støtter EU-Kommissionen, der ønsker at give konkurrenterne bedre muligheder for at få deres software til at fungere sammen med Windows.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car